Možnost poskytovat služby propojené, kooperativní a autonomní mobility (CCAM) v různých zemích, když vozidla překračují hranice různých států, má obrovský inovační obchodní potenciál. Bezproblémové zajištění konektivity a nepřetržité poskytování služeb podél hranic však představuje také zajímavé technické výzvy. Situace je obzvláště náročná vzhledem ke scénáři s více zeměmi, více provozovateli, více prodejci telekomunikačních služeb a více vozidly a OEM v jakémkoli přeshraničním uspořádání.
Z tohoto důvodu sdružuje 5GCroCo silné konsorcium z evropského automobilového průmyslu i z odvětví mobilních komunikací s výslovnou podporou silničních úřadů a příslušných národních vlád (prostřednictvím podpůrných dopisů) s cílem rozvíjet inovace na průsečíku těchto dvou průmyslových odvětví.
Cílem je definovat úspěšnou cestu k poskytování služeb CCAM podél přeshraničních scénářů a snížit nejistotu skutečného přeshraničního nasazení 5G. Cílem projektu 5GCroCo je vyzkoušet technologie 5G v přeshraničním koridoru spojujícím města Metz-Merzig-Lucemburk, který protíná hranice mezi Francií, Německem a Lucemburskem. Cílem je ověřit pokročilé funkce 5G, jako je New Radio, distribuované výpočty s podporou MEC, prediktivní QoS, Network Slicing a vylepšené systémy určování polohy, které společně umožní inovativní případy využití CCAM. Cílem 5GCroCo je definovat nové obchodní modely, které mohou být postaveny na této bezprecedentní kapacitě připojení a poskytování služeb, a také zajistit, aby byly ovlivněny příslušné normalizační orgány z obou zúčastněných odvětví.
Ověřování 5GCroCo se zaměří na tři případy použití:
1) řízení na dálku,
2) mapy s vysokým rozlišením pro autonomní vozidla a
3) předvídané kooperativní vyhýbání se kolizím (ACCA).
Zařazení projektu: