V lednu 2020 zveřejnila společnost iMOVE ve spolupráci s Queenslandským ministerstvem dopravy a hlavních silnic (TMR) a Queenslandskou technologickou univerzitou zprávu
P1-007: Jak budou automatizovaná vozidla interagovat se silniční infrastrukturou nyní a v budoucnu. Zpráva zdůraznila, že nejkritičtějším faktorem, který přispívá ke zlepšení výkonnosti automatizovaných vozidel, je dostupnost a využívání předběžných map prostředí. Zpráva dále zdůraznila, že správce infrastruktury může hrát roli při vývoji, monitorování a údržbě předchozích map prostředí.
Tento nový projekt provede přehled literatury na téma tvorby, monitorování a údržby map pro usnadnění automatizovaného řízení. Očekává se, že výsledek tohoto projektu poskytne informace o rozsahu dalšího studia v oblasti.
Schopnosti samořízených automobilů se v posledních letech výrazně zvýšily a očekává se, že v příštím desetiletí se stanou důležitou součástí vozového parku. O těchto vozidlech lze uvažovat dvěma různými způsoby:
- připojená vozidla a
- autonomní vozidla
Pro bezpečný provoz budou autonomní vozidla pravděpodobně vyžadovat účelově vytvořené mapy s předstihem (známé také jako mapy s vysokým rozlišením (HD)), které obsahují podstatně podrobnější informace a přesnost věrného zobrazení terénu, než je tomu u současných běžných map. Pro vysokou úroveň autonomie (úrovně 4 a 5) bude pravděpodobně rozhodující významné využití předchozích map, ale tyto mapy také zvýší schopnosti nižších úrovní autonomie, které již existují v současných a budoucích verzích vozidel. Předchozí mapové podklady jsou klíčovým faktorem umožňujícím vysoce automatizované řízení. S nástupem vysoce automatizovaných vozidel zkoumají výrobci automobilů a dodavatelé map nové přístupy k vytváření, sledování a udržování předchozích map pomocí dat z palubních senzorů sériových vozidel.
TMR a vláda státu Queensland dodávají občanům a podnikům spolehlivá data, která poskytují informace o infrastruktuře a provozu sítí. Důležitou součástí úlohy TMR/vlády je pochopení požadavků kladených na její data a provádění programu neustálého zlepšování, aby se zajistilo maximalizování přínosů z poskytování dat. Pro TMR a queenslandskou vládu je proto zásadní pochopit potenciální požadavky na geoprostorová data pro podporu provozu autonomních vozidel v současnosti i v budoucnosti.
Cílem tohoto projektu je provést přehled literatury o tvorbě, monitorování a údržbě map pro usnadnění automatizovaného řízení. Očekává se, že výsledek tohoto projektu poskytne informace o rozsahu dalšího studia v této oblasti.