Zvýšení využívání technologií pro bezpečnost silničního provozu bylo klíčovým doporučením vyšetřovací zprávy Národní strategie pro bezpečnost silničního provozu z roku 2018, přičemž společný závazek podpořit toto doporučení byl stanoven prostřednictvím implementačního plánu pracovní skupiny pro bezpečnost silničního provozu. Na všech úrovních vlády existuje silný závazek zlepšit výsledky v oblasti bezpečnosti na našich silnicích. Vlády postupují v oblasti norem na podporu zavádění technologií, jako je autonomní nouzové brzdění, spolu s rozsáhlým zlepšením ochrany před nehodami.
Kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS) kombinují informační technologie a mobilní komunikaci, aby umožnily přenos dat mezi vozidly, silniční infrastrukturou a centrálními řídicími systémy s cílem zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu a efektivitu dopravního toku v síti. Nedávný technologický pokrok v oblasti komunikace mezi vozidly a mezi vozidly a infrastrukturou (obecně připojení vozidel), bezdrátových senzorů, videoanalýzy, umělé inteligence, edge computingu a internetu věcí může podpořit a urychlit kooperativní dopravní systémy pro australská města. Potenciální přínosy propojených vozidel z hlediska bezpečnosti a efektivity však v Austrálii v blízké budoucnosti pravděpodobně nebudou realizovány vzhledem ke stáří našeho vozového parku a omezené konektivitě nových vozidel.
Výzkum AAA zjistil, že v letech 2018-19 se očekává, že náklady na dopravní kongesce přesáhnou 23 miliard dolarů, což bude více než hodnota všech výdajů souvisejících se silnicemi. Bez zásadních politických změn by náklady na dopravní kongesce měly do roku 2030 dosáhnout 30,6 až 41,2 miliardy dolarů (viz Přetížení silnic v Austrálii). Bezpečnost a dopravní kongesce jsou dva z klíčových problémů našich sítí a konektivita a C-ITS mají velký potenciál tyto zásadní problémy zlepšit.
Cíle projektu
Projekt se bude zabývat následujícími otázkami:
- Podrobně se bude zabývat aplikacemi a penetrací úrovní konektivity - včetně zařízení s podporou internetu i DSRC - 5G, se zaměřením na případy použití v oblasti bezpečnosti a dopravních kongescí.
- Desktopová studie s cílem pochopit jaké připojených vozidel a vozidel s podporou C-ITS umožní pozitivní dopady na bezpečnost a produktivitu sítě.
- Výzkum zkoumající řadu v současnosti dostupných zařízení a technologií a jejich využití a nově vznikající technologie.
- Průzkum prostředí s cílem prozkoumat současný a předpokládaný podíl připojených vozidel a vozidel s technologií C-ITS.
- Přezkum údajů ze zkoušek C-ITS a automatizovaných vozidel - CITI, CAVI a AIMES.
- Potenciální cesty k dosažení požadovaného rozšíření a posouzení nejefektivnějšího využití.