Podstata systému je v práci s důvěryhodnými a zabezpečenými informacemi, v jejich zpracování a výměně mezi dopravním prostředkem, prvkem na dopravní síti a řídicím centrem. To vše má za úkol zajistit projekt
C-Roads.
Aby mohli řidiči využívat systém
C-Roads, musí mít ve svém chytrém telefonu příslušnou aplikaci. Ta bude informovat o nehodách, kolonách, změnách počasí nebo o blížících se vozidlech integrovaného záchranného systému. Pro vzájemnou komunikaci mezi vozidly bude zapotřebí speciální jednotka, instalovaná na palubní desce. V budoucnu by měl být systém instalován přímo do vozidla.
Aby se výzkum mohl opírat o praktickou zkušenost, spolupracuje Ministerstvo dopravy, které projekt
C-Roads zaštiťuje, s Ředitelstvím silnic a dálnic, Správou železnic, Brněnskými komunikacemi, mobilními operátory O2 a T-Mobile, technologickými firmami AŽD, Intens, s dopravními podniky, s firmou Škoda Auto a s Fakultou dopravní ČVUT, které projekt vyhodnocuje.
Projekt je součástí rodiny projektů
C-Roads, které zastřešuje mezinárodní
Platforma C-Roads s cílem vytvořit jednotný evropský standard. V současné době je projekt ve fázi testování. Senzory, které snímají aktuální situaci, jsou umístěny na dálnicích D1, D5 a D11. Testuje se ale i v městských hromadných prostředcích v Brně, Ostravě a v Plzni. Naostro by systém měl fungovat už v příštím roce.
Celé znění článku publikovaného v časopise Epocha (24/2020) najdete
zde.