Výzkum společnosti PTV: Klíčem k dopravě je kvalita – ne nízká cena jízdného
14. 9. 2022

Výzkum společnosti PTV: Klíčem k dopravě je kvalita – ne nízká cena jízdného

Velkými výzvami jsou podle průzkumu dochvilnost, pokrytí, dostupnost a dekarbonizace

Podle nového výzkumu jsou klíčem ke zvýšení počtu cestujících hromadnou dopravou spíše kvalitní služby než nízké nebo žádné jízdné. Zpráva PTV Group o trendech ve veřejné dopravě v roce 2022 obsahuje informace od 700 odborníků na dopravu – jen čtvrtina z nich (26 %) tvrdí, že nižší jízdné přiměje lidi k jejímu využívání. Naproti tomu 95 % respondentů uvádí, že nejdůležitějším podnětem je lepší dostupnost, častější spoje a služby na vyžádání (95 %) a integrace s dalšími službami mobility (87 %).

Průzkum uvádí, že největšími problémy, kterým odvětví čelí, jsou zlepšení kvality služeb (88 %), dochvilnost (80 %), pokrytí a dostupnost (80 %) a dekarbonizace (75 %). Pokud jde o dopad Covid-19, 78 % respondentů stále považuje za důležitý problém návrat počtu cestujících na úroveň před pandemií. PTV zjistila, že uzly mobility – místa, kde je umístěno více druhů dopravy - se příliš neujaly, přestože jsou pro udržitelnou městskou mobilitu důležité: pouze 19 % respondentů uvedlo, že jejich organizace již v této oblasti působí.

Pozitivní je, že třetina respondentů uvádí, že již do své nabídky začleňuje sdílené služby, a polovina respondentů zvažuje transformaci „z čistě veřejné dopravy na komplexnější poskytovatele služeb mobility“, uvádí PTV. Podle 40 % respondentů jsou propojená a autonomní vozidla stále důležitější, přičemž 20 % respondentů již pracuje na souvisejících projektech. Více než polovina dotázaných uvedla, že elektrifikace a dekarbonizační technologie ovlivní jejich podnikání v příštích pěti až deseti letech. Dalšími oblastmi zájmu jsou aplikace pro plánování a rezervaci cest (36 %) a umělá inteligence v oblasti analýzy dat a operativního plánování (31 %).

„Města mají obrovský potenciál stát se obyvatelnějšími a udržitelnějšími díky rozšíření veřejné dopravy, jejímu přizpůsobení elektromobilům a integraci s ostatními druhy dopravy do multimodálního systému reagujícího na poptávku," vysvětluje Arnd Vogel, odborník na plánování dopravy ze společnosti PTV Group.  „Plánování dopravy založené na modelovacích nástrojích a datech pomáhá městům a provozovatelům přijímat v tomto procesu správná rozhodnutí týkající se vozového parku, dopravních uzlů, předpisů a provozu."

Článek najdete na stránkách ITS International zde.

Proč dávat vědět lidem časy příjezdů dopravy na vyžádání a jak zlepšit komunikaci směrem k cestujícím
13. 9. 2022

Mnoho lidí se domnívá, že služby na vyžádání nemohou být včasné. Společnost Padam Mobility se snaží tento předsudek vyvrátit a lépe informovat o odhadovaných časech cestování v rámci svých služeb na vyžádání a paratransitních služeb a optimalizovat je.