7. 2. 2022
Evropská komise zveřejnila dne 19. února 2020 tzv. digitální balíček, který obsahoval tři strategické dokumenty v oblasti digitálních ekonomiky. Jedním z těchto dokumentů je Evropská datová strategie, přičemž jedním z jejich cílů je podpořit výměnu a sdílení dat jak napříč různými odvětvími (cross-sectoral governance), tak mezi různými organizacemi veřejného a soukromého sektoru v členských státech EU.
Tento cíl může být naplněn pouze tím, že bude zajištěna interoperabilita dat mezi národními přístupovými body zřízenými podle
směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/40/EU o ITS (tzv. NAP - “National Access Point“). V současné době není dostačující, pokud NAP některého členského státu disponuje dopravními daty a poskytuje tato data třetím stranám pouze na národní úrovni. Je nezbytné sjednotit popis a obsah těchto dat a stanovit pravidla pro výměnu těchto dat mezi národními přístupovými body v rámci EU a stejně tak vytvořit mechanismy ověřování kvality dat. V podmínkách ČR je
národním přístupovým bodem Národní dopravní informační centrum (NDIC), roli kontrolního orgánu tzv. Nominated Body zastává MD.
Evropská komise DG MOVE realizuje zmíněný strategický cíl prostřednictvím projektu NAPCORE, financovaného z Nástroje pro propojení Evropy v režimu „CEF PSA“ (Programme Support Action).
Projekt “NAPCORE – National Access Point Coordination Organisation for Europe” tvoří konsorcium příslušných Ministerstev dopravy, Ředitelství silnic a dálnic (v zemích mimo ČR obdobné organizace) a evropských profesních asociací z 27 členských států EU, 3 nečlenských států (Švýcarsko, Velká Británie a Norsko) a 4 mezinárodních organizací pod vedením Německa. Projekt bude řešen do konce roku 2024, je z 85 % financovaný z EU/CEF, národní spolufinancování je pak ve výši 15 %.
Projekt má významný koordinační a harmonizační přesah. Nejprve v jednotlivých státech EU (a nečlenských státech zapojených do projektu) detailně analyzuje současnou situaci ohledně koncepčního/strategického vývoje jednotlivých NAPů, úrovně poskytovaných služeb a architektury NAPů, dostupnosti a přístupnosti dopravních dat v NAPech a také požadavků na kvalitu. Výsledkem projektu budou doporučení čeho je třeba pro zlepšení stávající situace dosáhnout a také bude navržen společný metodický postup pro dosažení stanoveného cíle, podle kterého se pak budou doporučení realizovat v praxi. Po technické stránce se projekt zaměří na oblast harmonizace datových formátů, na návrhy pro aktualizaci a následné publikování technických norem pro minimální harmonizované profily EU, dále oblast validačních nástrojů a testovacích platforem. Kromě technické stránky věci bude řešena organizační otázka, tj. otázka nastavení a provádění spolupráce mezi NAPy.
Dne 18. února 2022 se od 09:00 do 10:00 hod. koná on-line seminář, který představí projekt NAPCORE a nastíní kroky k vytvoření řešení, které bude funkční ve všech státech EU a usnadní používání dat o dopravě a mobilitě z celé EU.
Pokud máte zájem dozvědět se o projektu NAPCORE více, zaregistrujte se na https://register.gotowebinar.com/register/826118482319035919.