19. 10. 2020
Článek je ze seriálu, který prostřednictvím odborníků přibližuje možné způsoby, jak čelit aktuálním výzvám v oblasti mobility. V článku poskytl rozhovor David Eskilsson, ředitel švédské společnosti Edeva. Ten vidí jako jednu z hlavních výzev současné mobility problém globálního oteplování a v souvislosti s dopravou považuje za zásadní prolomení vzorců dopravního chování a přesměrování více lidí do veřejné dopravy.
Přibližuje také cestu, jakou reagovala na koronavirus veřejná doprava ve švédském Linköpingu. Podstatu tvořilo zamezení přeplněnosti veřejných dopravních prostředků, což dosáhli jednak přirozeným způsobem, kdy část cestujících začala pracovat z domu, a jednak část cestujících reagovala na veřejnou výzvu, aby využili pro cesty jiný dopravní prostředek. I přesto, že část lidí přestoupila do vlastního automobilu, zdůrazňuje trend ekologického dopravního myšlení, který je ve Švédsku na vzestupu.
Bezpečnost a ekologii spojuje společnost Edeva v inteligentním zpomalovacím prahu, který oproti statickému zpomalovacímu prahu zpomaluje jen řidiče, kteří překračují rychlost, čímž snižuje dopravní zácpy, a naopak zvyšuje bezpečnost provozu. Další pozitiva nastiňuje studie pro dopravní společnost Nobina, která říká, že nahrazení statických prahů za inteligentní znamenalo zvýšení rychlosti autobusů o 1 % a zvýšení počtu cest o 4 %.
Společnost instalovala inteligentní zpomalovací práh zatím jen v Austrálii a další plánuje v Norsku, Nizozemsku a Francii a doufá, že díky pozitivnímu efektu na bezpečnost a ekologii provozu dostane brzy objednávky i z dalších zemí.
Celý článek je k dispozici na webu Intertraffic
zde.