ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
COVID 19 nutí města k flexibilitě v dopravě
19. 10. 2020

COVID 19 nutí města k flexibilitě v dopravě

Koronavirus může pozitivně ovlivnit způsob cestování po městě. Veřejná doprava je založena na využívání velkých vozidel s pevnou vazbou na trasy, jízdní řády a tarif, což je ale negativně ovlivněno aktuálními trendy, jakými jsou například sociální distancování, práce na home office nebo klesající důvěra cestujících ve veřejnou dopravu.

Řešení těchto výzev se pokusil nalézt kulatý digitální stůl Cities Today Institute.
Některá města řeší zmíněnou dopravní výzvu snahou minimalizovat individuální automobilovou dopravu s cílem zabránit kongescím a podporují například rozšíření jízdních pruhů pro cyklisty, prostorů pro chodce nebo upravují výhodně tarify veřejné dopravy. Oproti tomu jiná města šla cestou řízení kapacity ve veřejném prostoru a veřejné dopravě s cílem podpořit distancování, a tím důvěru cestujících.
Jako impuls k pozitivnímu posunu v chápání mobility vnímá koronavirus Paulo Humanes, viceprezident společnosti PTV Group, která se zabývá vývojem software pro plánování mobility.  Avšak i přesto je pro mnohá města plánování mobility v podmínkách koronaviru a nalezení správného klíče k udržení cestujících ve veřejné dopravě složitým problémem.
Tento text odkazuje na originál článku o dopadu COVID-19 na veřejnou dopravu ve městech na webu Cities Today.

Pokračujte ve čtení

Urychlení přechodu k mobilitě
19. 10. 2020

Urychlení přechodu k mobilitě

Článek je ze seriálu, který prostřednictvím odborníků přibližuje možné způsoby, jak čelit aktuálním výzvám v oblasti mobility. V článku poskytl rozhovor David Eskilsson, ředitel švédské společnosti Edeva. Ten vidí jako jednu z hlavních výzev současné mobility problém globálního oteplování a v souvislosti s dopravou považuje za zásadní prolomení vzorců dopravního chování a přesměrování více lidí do veřejné dopravy.