V Itálii připravují jednotný systém mobility jako služby (MaaS) pro celou zemi
15. 7. 2022

V Itálii připravují jednotný systém mobility jako služby (MaaS) pro celou zemi

Radní pro mobilitu hlavního města Říma Eugenio Patanè: „Pracujeme na jednotném MaaS pro celou zemi, náš projekt je součástí strategie udržitelné mobility ve městě a boje proti osobním automobilům.“

Nebude se jednat o metropolitní MaaS, prototyp mobility jako služby, který zastaví u vjezdu do Grande Raccordo Anulare (Gra) v Římě. Ale stejně jako ve zkratce programu zahájeného Národním plánem obnovy a odporu se bude jednat o MaaS4Italia, národní službu, kterou navrhují právě její koneční uživatelé, italští občané. A která je již dnes součástí celkové strategie, kterou Řím rozvíjí proti používání osobních automobilů a na podporu využívání veřejné dopravy, jízdních kol, sdílené mobility a tzv. měkké mobility: nohou. Při přípravě Jubilea 2025. Takto se vyjádřil radní pro mobilitu města Říma Eugenio Patanè v rozhovoru pro TTS Italia.

Do hlavního města denně přijíždí 700 až 800 tisíc lidí za prací a různými jinými aktivitami. „Právě proto tvrdím, že se nemůžeme uzavírat uvnitř Gra. Ti, kteří přicházejí do města, nepocházejí pouze z metropolitní oblasti, ale z celého regionu i mimo něj, z Kampánie, Abruzz, Umbrie a Toskánska, mám na mysli zdravotníky, učitele, zaměstnance ministerstev či úředníky vrchního soudu. Přijíždějí z Perugie a Terni, z Caserty a L'Aquily, regionálními vlaky a vysokorychlostními vlaky z Florencie a Neapole. Jsme hlavním městem země a světovým hlavním městem křesťanství, široký obzor je nutností, národní strategickou volbou.“

Jednotný národní MaaS tedy. „Ano, určitě chceme jít tímto směrem – potvrzuje římský radní. A dokonale se ztotožňuje s myšlenkou, že počínaje zavedením tohoto jednotného národního MaaS, sdílené a interoperabilní platformy, se trh otevře a vstoupí na něj různí operátoři. Z naší strany jsme za takzvaného integrátora MaaS označili společnost Roma Servizi per la Mobilità a za provozovatele MaaS společnost Atac, ale jsme si vědomi toho, že tyto společnosti nebudou jedinými provozovateli. Ostatní musí mít možnost integrovaného prodeje jízdenek, který umožňuje platit za celou cestu.“

Na kolik zdrojů se můžete spolehnout? „Dosáhneme na téměř 10 milionů, protože ke dvěma a půl milionům, které jsme získali v rámci výběrového řízení, jsme jako obec přidali další milion z evropských fondů. Účastníme se také druhé výzvy ministerstva, tentokrát pro Living Lab, abychom i zde začali testovat technologické inovace, jako je autonomní řízení na silnici integrované s MaaS.“

MaaS, která je pouze jedním z prvků celkové strategie mobility osob a zboží a politiky boje proti používání soukromých automobilů, kterou vyvíjí nová Giunta di Roma Capitale a oddělení mobility. „Ve městě je více aut než řidičských průkazů, oproti 1,7 milionu aut registrujeme 1,5 milionu řidičských průkazů. Více než polovina vozidel, přibližně milion, parkuje na ulici. Toto je neudržitelná situace - potvrzuje radní. Pracujeme na třech směrech: zefektivnění zákazů vjezdu do nízkoemisních zón, změna míry parkování a navrácení fyzického prostoru veřejné dopravě, jízdním kolům a chodcům.“

Celý článek najdete na stránkách TTS Italia zde.

Představení plánů na automatizovaný systém metra v Dublinu
14. 7. 2022

Představení plánů na automatizovaný systém metra v Dublinu

Irský ministr dopravy Eamon Ryan získal souhlas kabinetu s pokračováním projektu železnice MetroLink v Dublinu.