Představení plánů na automatizovaný systém metra v Dublinu
14. 7. 2022

Představení plánů na automatizovaný systém metra v Dublinu

Irský ministr dopravy Eamon Ryan získal souhlas kabinetu s pokračováním projektu železnice MetroLink v Dublinu.

Předběžný obchodní případ byl předložen kabinetu a v září bude podána žádost o plánování projektu. „Nyní se tento vzrušující dopravní megaprojekt začíná stávat skutečností. Dáváme zelenou dopravnímu systému, který bude nedílnou součástí udržitelného rozvoje města a země v tomto i příštím století,“ řekl Eamon Ryan.

Plně automatizovaný systém metra bude dlouhý 19,4 km a bude mít 16 stanic převážně v podzemí, které propojí severní a jižní Doublin. Zajistí spojení s letištěm, s železniční dopravou prostřednictvím dvou vlakových stanic a dvou hlavních meziměstských vlakových stanic a s městskou hromadnou dopravou prostřednictvím jedné stanice Luas.

MetroLink se bude skládat z plně segregované železnice, která bude z větší části vedena pod zemí a povede ze severu od Swords do Charlemontu na jihu centra Dublinu. Trasa bude obsluhovat několik obytných komunit, jako jsou Swords, Ballymun a Glasnevin, a také centrum města, dublinské letiště a hlavní centra zaměstnanosti, vzdělávání, dopravy a další.

Po přezkoumání možností a číselných údajů doporučilo ministerstvo dopravy schválit projekt MetroLink, jak jej navrhly organizace Transport Infrastructure Ireland (TII) a National Transport Authority (NTA).
Investiční náklady na realizaci projektu se odhadují na 7,16 až 12,25 miliardy eur, ale podle ministerstva je věrohodný odhad nákladů 9,5 miliardy eur. Tři čtvrtiny nákladů ve fázi výstavby bude hradit státní pokladna a jedna čtvrtina bude financována prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP).  Z analýzy jasně vyplývá, že MetroLink přinese irské ekonomice a společnosti za 60 let přínosy ve výši 13,7 miliardy EUR, což výrazně převyšuje očekávané náklady na projekt.

Očekává se, že výstavba projektu MetroLink bude zahájena v roce 2025 a dokončena v roce 2030, kdy budou vlaky ve špičkách jezdit každé 3 minuty. Do roku 2060 se může počet spojů zvýšit na každých 90 sekund a systém bude schopen přepravit až 20 000 cestujících za hodinu v každém směru ve srovnání se zelenou linkou Luas, která může přepravit přibližně 9 000 cestujících za hodinu v každém směru.

Národní rozvojový plán (NDP) 2021-2030 kvalifikuje projekt jako strategickou investiční prioritu, která je plně v souladu s Akčním plánem pro klima 2021 a dalšími hlavními strategickými plány.

Celý článek najdete na stránkách Railway Pro zde.

Využití tepelné techniky k monitorování provozu
13. 7. 2022

Využití tepelné techniky k monitorování provozu

Hikvision dal šanci projektu v Paříži odstranit problém oslnění