Co je to uzel mobility?
Koncept uzlů mobility není tak nový, jak by se mohlo zdát. Novinkou je nový důraz, který na ně v posledních několika letech kladou místní a národní vlády, protože se úřady snaží vyřešit řadu problémů jediným řešením.
V roce 2020 vydala společnost Arup 38stránkovou zprávu Mobility Hubs of the Future, která začíná definicí uzlu mobility takto: "V současném dopravním systému jsou uzly mobility běžně vnímány jako fyzická místa, která spojují různé druhy dopravy. Uzlem mobility může být cokoli od autobusové zastávky a stanice pro sdílení kol až po hlavní vlakové nádraží ve městě."
V předchozím roce vydala Univerzita Britské Kolumbie bílou knihu Identifying Best Practices for Mobility Hubs (Identifikace osvědčených postupů pro uzly mobility), která si rovněž kladla za cíl předběžně definovat, co uzel mobility vlastně obnáší. Autorka Saki Aono říká:
"Uzly mobility jsou prezentovány jako strategie pro posílení udržitelných a aktivních způsobů dopravy prostřednictvím uživatelsky orientované perspektivy v hustě osídlených městských centrech. Předběžný výzkum týkající se definic uzlů mobility pomohl informovat o cílech uzlů mobility, které mohou řešit hlavní dopravní potřeby, a pomoci řídit jejich rozvoj.
Tyto výsledné cíle jsou založeny na stávajících tématech, která zlepšují zážitek z cestování prostřednictvím bezpečnostních a místotvorných iniciativ, zohledňují budoucí změny díky flexibilitě, podporují udržitelné možnosti dopravy a umožňují možnosti partnerství v oblasti dopravy."
CoMoUK, národní organizace pro sdílenou dopravu ve Velké Británii, charitativní organizace, která se věnuje jejímu veřejně prospěšnému využití, zveřejnila v roce 2019 úvodní pokyny pro taková centra a v roce 2020 akreditační standardy. Ty definují uzel mobility jako spojení veřejné dopravy, sdílené dopravy a možnosti aktivního cestování způsobem, který zlepšuje veřejný prostor.
Parkoviště Park & ride jsou původními uzly mobility. Zde je příklad. Historické centrum města nemá dostatek místa pro tisíce parkovacích míst, která potřebuje: místní rada vybuduje parkoviště na okraji města a provozuje službu "zaparkuj a jeď", v jejímž rámci návštěvníci a nakupující na několik hodin opustí svá auta a nastoupí do speciální autobusové linky, která je bez přerušení dopraví do historického centra města nebo obce. A samozřejmě zpět.
Nyní je však situace mnohem zajímavější, protože z uzlů mobility se stávají chytré uzly mobility a uzly eMobility, které zahrnují mnohem více než jen bezpečné parkoviště a pohodlný "výsypný" autobus. Chytrá centra mobility jsou více multimodální - jak zjišťuje společnost Intertraffic, do jejich rodiny nyní patří e-kola, e-koloběžky a další možnosti sdílené mikrotransakce.
Projekt eHUBS: Sdílené zelené uzly mobility
Význam uzlů mobility pro evropské dopravní myšlení podtrhuje velikost a rozsah projektů souvisejících s těmito uzly. eHuby mobility (zkráceně eHUBS) představují "zásadní krok k adaptaci služeb sdílené a elektrické mobility". Jádrem cílů projektu je, aby eHUBS představovaly životaschopnou alternativu k soukromým automobilům tím, že "poskytnou příležitosti ke zvýšení sdílené a elektrické mobility skutečně inovativním způsobem".
V rámci projektu se představuje šest partnerských měst z pěti zemí (Amsterdam, Arnhem (obě NL), Dreux (FR), Inverness (SCO), Lovaň (BE) a Manchester (ENG)), která budou propagovat eHUBS a připravovat půdu pro další města, která půjdou v jejich stopách. Přístup k implementaci eHUBS se bude lišit podle velikosti a potřeb jednotlivých měst.
Více informací o projektu a uzlech mobility najdete na stránkách Intertraffic
zde.