Svět bez semaforů a pokut za rychlost může být realitou díky nové technologii aut bez řidiče
12. 5. 2022

Propojená a automatizovaná vozidla by se mohla přizpůsobit jízdním podmínkám bez nutného zásahu řidiče.

Vědci vyvinuli nové technologie pro auta bez řidiče, které by podle nich mohly vést ke světu bez semaforů a pokut za překročení rychlosti. Výzkumníci z Delawarské univerzity v USA také věří, že inovace přinesou vývoj automobilů bez řidiče, které budou spotřebovávat o 19 až 22 % méně paliva. Propojená a automatizovaná vozidla by se mohla přizpůsobit jízdním podmínkám bez jakéhokoli zásahu řidiče, tvrdí vědci. Když auto před vámi zrychlí, vaše auto zrychlí také, a když auto před vámi zastaví, zastaví i to vaše, dodávají.

Andreas Malikopoulos z Delawarské univerzity využívá teorii řízení k vývoji algoritmů, které podle něj tuto technologii budoucnosti umožní. „Vyvíjíme řešení, která by mohla umožnit budoucí energeticky účinné systémy mobility,“ řekl Malikopoulos. „Doufáme, že naše technologie pomohou lidem dostat se do cíle rychleji, bezpečněji, a navíc s nižší spotřebou,“ řekl.

Malikopoulos a jeho kolegové z Virginské univerzity v USA formulovali řešení, které umožňuje optimální zrychlení a zpomalení v zóně se sníženou rychlostí, čímž se předchází nárazům zezadu. Simulace ukazují, že propojená vozidla spotřebují o 19 až 22 % méně paliva a do cíle dojedou o 26 až 30 % rychleji než vozidla řízená lidmi, uvádí výzkum zveřejněný v časopise IEEE Transactions on Intelligent Transportation Systems.

Celý článek najdete na stránkách The Economic Times zde.

Specifikace dat o parkování formálně přijata jako technická norma v ISO
12. 5. 2022

Specifikace dat o parkování formálně přijata jako technická norma v ISO

Aliance pro standardy parkovacích dat, Alliance for Parking Data Standards (APDS), oznámila, že mezinárodní organizace pro normalizaci ISO formálně přijala globální specifikaci parkovacích dat založenou právě na specifikacích APDS.