Most překračuje Çanakkaleho úžinu, která spojuje Marmarské a Egejské moře na západě Turecka. Byl postaven ve společném podniku společností DL E&C (dříve Daelim), Limak, SK Ecoplant a Yapı Merkezi.
Obsluha mostu musí dobře vidět za všech povětrnostních podmínek, od mlhy až po silný déšť. Dalším problémem je oslnění sluncem, které může zkreslit obraz generovaný systémem automatické detekce incidentů, který funguje na bázi vizuální kamery. Termokamery nemají problémy s mlhou, špatným počasím nebo oslněním sluncem, protože detekují provoz na základě tepla, nikoli světla.
Téměř 100 kamer ITS-632 Dual AID od společnosti Teledyne Flir je nainstalováno každých 96 m na obou stranách mostu.
Kamera kombinuje termální a vizuální zobrazovací technologii s pokročilou videoanalýzou a spolehlivě detekuje události – včetně kolizí, zastavených vozidel, řidičů v protisměru a chodců. Detekuje také požáry do několika sekund od jejich vzniku a poskytuje cenné údaje o dopravě, včetně počtu vozidel a jejich tříd.
Kromě kamer pro detekci incidentů dodala společnost Teledyne Flir také osm vícespektrálních bezpečnostních kamer Flir Elara řady DX s možností otáčení, naklánění a přibližování (PTZ). Poskytují operátorům v řídicím středisku další prostředky pro sledování incidentů na mostě.
Jednou ze silných stránek duálních kamer AID společnosti Teledyne Flir je, že jejich videoanalytika je zabudována přímo v kameře. Vzhledem k tomu, že veškeré zpracování analytického videa zajišťuje kamera, není nutné odesílat videoproud po síti na centrální server pro zpracování. To výrazně snižuje síťový provoz a vede k mnohem nižší latenci.
V případě, že dojde k výpadku sítě, kamera stále ukládá své události. Další výhodou této distribuované architektury je, že v ojedinělých případech, kdy dojde k výpadku kamery AID, není ovlivněn zbytek sítě a infrastruktury kamery.
Celý článek, včetně obrázku, najdete na stránkách ITS International
zde.