Projekty ITS a C-ITS na jednom místě. Peníze půjdou jen na ty, které jsou součástí akčního plánu
7. 10. 2021

Méně dopravních nehod, vyšší efektivita přepravy či omezení dopravních kongescí. Inteligentní dopravní systémy představují inovativní služby, bez kterých se na evropských silnicích v budoucnu jen těžko obejdeme. Pro jednotlivé projekty však u nás aktuálně neexistuje ucelený přehled.

Ministerstvo dopravy připravilo akční plán ke Strategii rozvoje inteligentních dopravních systémů pro období 2022 až 2024 (Akční plán ITS 2022+). Dokument je nyní v připomínkovém řízení.

Jak se uvádí v předkládací zprávě k dokumentu, hlavním cílem akčního plánu pro následující období není za každou cenu vymýšlet zcela nové projekty, které zde ještě nebyly, ale naopak začlenit ty stávající, které mají nadresortní přesah a vliv, do rámce chytré a udržitelné mobility.

Jedním z úkolů akčního plánu je koordinace procesů a integrace dostupných dat v rámci veřejného sektoru s vazbou či propojením na sektor soukromý.

Změnu nastavení postupu přípravy těchto projektů zásadním způsobem ovlivnil aktuální trend –mezioborové sdílení a využívání dat různých informačních zdrojů, a to s důrazem na zprostředkování a využívání otevřených dat. Příprava projektů má být zároveň dostatečně komunikována i na vládní úrovni.

Akční plán bude výchozím bodem pro následné přidělování financí. Ty by měl poskytovat Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Podávání podnětů by zároveň mělo být sjednoceno tak, aby nedocházelo k situacím, kdy jsou podněty podávány různým rezortním organizacím nekoordinovaným způsobem.

„Požadované informace o příslušném projektu, ať už ve fázi ideového nebo projektového záměru, budou prostřednictvím nástroje webového portálu „ITS knihovna“ na základě příslušné úrovně oprávnění vkládat jednotliví gestoři projektů,“ uvádí se v předkládací zprávě.

Tyto informace se dále využijí jako referenční v souvisejících plánovacích a rozhodovacích procesech dalšího rozvoje ITS a C-ITS a budou využívány při přípravě relevantních strategických dokumentů resortu dopravy i na úrovni vlády.

V České republice se zabývá nasazováním a praktickým ověřováním ITS a C-ITS projekt C-Roads Czech Republic, jehož koordinátorem je ministerstvo dopravy. Spolupracuje na něm dalších devět partnerů. Projekt je součástí evropské Platformy C-Roads, jejímž cílem je vytvořit harmonizované prostředí pro přeshraniční využití C-ITS služeb.  K nejdůležitějším očekávaným pozitivům plošného zavádění těchto systémů patří zejména snížení nákladů v důsledku nižšího počtu či závažnosti dopravních nehod.

Celý článek Lucie Přinesdomové najdete na stránkách Ekonomického deníku zde.

Arriva zveřejnila poznatky o nové éře veřejné dopravy
27. 9. 2021

Arriva zveřejnila poznatky o nové éře veřejné dopravy

Skupina Arriva zveřejnila zprávu, která se zabývá trendy spojenými s využíváním veřejné dopravy po pandemii a možnostmi spolupráce provozovatelů veřejné dopravy s úřady pro osobní dopravu s cílem uspokojit měnící se potřeby cestujících v budoucnosti.