Polské železnice budou využívat zelený vodík
13. 5. 2022

Polské železnice budou využívat zelený vodík

PKP Energetyka a SBB Energy se sídlem v Opole podepsaly dohodu o dodávkách komponentů pro výstavbu systému skladování zelené vodíkové energie v trakční rozvodně Garbce.

Koncept řešení byl vyvinut společně odborníky PKP Energetyka a vědci z Univerzity Vielona Góra. Účelem systému je ukládat veškerou přebytečnou solární energii pro účel pohonu železničních vozidel.

Systém bude využívat solární energii pro rozvoj železničního odvětví založeného na obnovitelných zdrojích energie. Uvedení zařízení do provozu je naplánováno na rok 2023.

Vyrobený vodík bude ve fázi vývoje a výzkumu nejprve používán pro vlastní účely PKP Energetyka, pro napájení trakční rozvodny. Budoucí řešení umožní předevím napájení trakčního systému. Technická konstrukce systému také umožňuje odpojení naplněných vodíkových lahví, takže jej lze použít například k pohonu kolejových vozidel PKP Energetyka.

Více informací najdete v originálu článku na stránkách RailwayPro zde.

Svět bez semaforů a pokut za rychlost může být realitou díky nové technologii aut bez řidiče
12. 5. 2022

Propojená a automatizovaná vozidla by se mohla přizpůsobit jízdním podmínkám bez nutného zásahu řidiče.