ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Pokrok v řízení dopravy pro chytrá města
6. 9. 2024

Pokrok v řízení dopravy pro chytrá města

Přísliby vyšší bezpečnosti, nižší míry znečištění, vyšší produktivity a lepší kvality života v chytrých městech jsou příliš dobré na to, aby je bylo možné ignorovat. Dany Longval ze společnosti Teledyne Flir hovoří o některých výzvách.

Ve světě se zrychluje zavádění chytrých měst. Ta však vznikají pomaleji, než se očekávalo, nebo se dokonce omezují a často čelí odporu. Dokonce i definice toho, co představuje chytré město, se změnila oproti koncepcím z doby před 15 lety, kdy se počítalo s létajícími vozidly. Tento článek se bude zabývat chytrými městy z pohledu řízení dopravy, která se ukázala být jednou z nejnáročnějších oblastí implementace.
 
Výhody a výzvy
Přísliby vyšší bezpečnosti, menší míry znečištění, vyšší produktivity a lepší kvality života
v chytrých městech jsou příliš dobré na to, aby se ignorovaly. Město je mnohem složitější systém, než si většina lidí uvědomuje. Dřívější očekávání bylo pravděpodobně třeba zmírnit. Dobrým příkladem je program zpoplatnění dopravních kongescí v New Yorku, v jehož rámci měla být většina osobních automobilů zpoplatněna 15 dolary denně za vjezd do zóny dopravních zácp pod 60. ulicí na Manhattanu. Tento kontroverzní plán se připravoval několik let a měl být spuštěn letos, než se newyorská guvernérka Kathy Hochulová rozhodla jej pozastavit: na neurčito.
V každém případě je tato sitace příkladem některých výzev, kterým systémy řízení dopravy čelí. Podívejme se na některé z hlavních problémů řízení dopravy v chytrých městech:
 - Koncepty chytrých měst se nejlépe uplatňují ve větších městských oblastech. Je náročné rozdělit zavádění projektu chytrého města na menší, postupné kroky. Menší nasazení jsou přijatelná jako důkaz konceptu, ale ne tolik pro realizaci plných přínosů toho, čím by chytré město mohlo být. A čím se vyznačují?
 - Propojeností
Skutečné kouzlo přinášejí různorodé senzory, které jsou vzájemně propojené a fungují jako inteligentní celek. Propojení mezi těmito snímači může být z hlediska sítě náročné, zejména pro software, když má každý snímač jiné API a komunikační metody. Menší, úzce zaměřené systémy jsou přijatelné v rámci toho, co dělají, ale bez propojení je nelze škálovat na systém inteligentního města.
 - Dynamičností
Město je dynamický, proměnlivý prostor, který se neustále mění a rychle obnovuje. Průběh dopravy se neustále mění v důsledku nové výstavby, oprav silnic, nehod a dalších událostí. Snaha o zahušťování přináší nové výzvy v oblasti aktualizace infrastruktury způsobem, který nebyl při minulém plánování měst předpokládán.
- Nižší mírou soukromí
Koncepce chytrých měst zahrnuje rizika pro soukromí, protože komerční a vládní agentury mají nyní k dispozici ještě více osobních údajů. Pokud dojde k odhalení citlivých údajů, může únik dat nebo nabourání systému způsobit velké komplikace.
 - Společenskou kontroverzí
Technologie mají podporovat společnost, a ne naopak. Nasazení technologie s takovými společenskými důsledky, jako je inteligentní město, musí být důkladně promyšleno. Právní a politické rámce se vyvíjejí svým vlastním tempem a zaostávají za bleskovým vývojem technologií. Existují také obavy z toho, že data z chytrých měst budou využívána pro účely soudních sporů.

Edge processing
Hlavním příslibem pokročilého řízení dopravy je zlepšení plynulosti dopravy a snížení dopravních kongescí. Ukázalo se, že dosáhnout tohoto cíle je náročné. První ověřování koncepce často fungovalo dostatečně dobře na to, aby přimělo městské manažery k dalšímu zkoumání rozsáhlého nasazení, ale pak bylo zmařeno složitostí těchto rozsáhlých systémů. Jedním ze způsobů, jak tuto složitost snížit, je zpracovávat informace přímo v místě jejich sběru pomocí architektury edge processing – zpracování na hraně.
 
„Architekti infrastruktury chytrých měst musí brát v úvahu vyvíjející se povahu umělé inteligence."
Edge processing poskytuje možnost analyzovat data na úrovni senzorů. Senzory mohou být různého druhu, včetně detekce založené na vidění, počítání, klasifikaci, monitorování atd. Další senzory mohou měřit kvalitu ovzduší, povětrnostní podmínky, povrch vozovky a úroveň hluku. Edge processing na kterémkoli z těchto senzorů může redukovat data filtrováním nebo dokonce lokálním rozhodováním.
Díky tomu, že architektura edge processing přenáší pouze výsledky namísto surových dat, přináší mnoho výhod:
  • Odolnost
Systém založený na edge processingu je ze své podstaty odolnější, protože zde neexistuje jediný bod selhání. Systémy pro chytrá města jsou kriticky důležité a může se v nich pokazit velké množství věcí.
  • Rychlost
Tento systém pracuje rychleji, protože nemusí čekat na přenos a zpracování dat na dálku, než se rozhodne, případně čelit úzkému místu ve frontě na zpracování. 
  • Škálovatelnost
Systém založený na edge processingu lze snadno rozšiřovat podle potřeby. Kapacitu a pokrytí lze zvýšit přidáním dalších uzlů, aniž by bylo nutné celý systém přepracovávat.
  • Ochrana soukromí
Edge processing nabízí další výhodu, kterou je snížení obav o soukromí. Tento přístup minimalizuje množství surových dat vyměňovaných v rámci systému nebo odesílaných na hostované cloudové servery.

Článek najdete na stránkách ITS International zde.
Obrázek: www.pixabay.com

Pokračujte ve čtení

#ITSDubai2024: Budoucnost mobility prostřednictvím ITS
4. 9. 2024

#ITSDubai2024: Budoucnost mobility prostřednictvím ITS

Světový kongres ITS 2024, který se koná od 16. do 20. září v Dubaji, bude přelomovou událostí pro celosvětovou komunitu ITS. Přinášíme podrobný přehled toho, co mohou návštěvníci očekávat od pobytu na špičkové úrovni technologií mobility…