#ITSDubai2024: Budoucnost mobility prostřednictvím ITS
4. 9. 2024

#ITSDubai2024: Budoucnost mobility prostřednictvím ITS

Světový kongres ITS 2024, který se koná od 16. do 20. září v Dubaji, bude přelomovou událostí pro celosvětovou komunitu ITS. Přinášíme podrobný přehled toho, co mohou návštěvníci očekávat od pobytu na špičkové úrovni technologií mobility…

Tento světový kongres ITS není jen průmyslovým setkáním, je to klíčový okamžik v probíhajícím vývoji technologií mobility. Akce, která se zaměřuje na rozvoj mobility prostřednictvím nejmodernějších řešení ITS, nabízí jedinečnou příležitost pro odborníky, tvůrce politik a inovátory, aby prozkoumali budoucnost dopravy.

Do začátku zbývají jen dva týdny! Zaregistrujte se

Joost Vantomme, generální ředitel společnosti ERTICO - ITS Europe, vystihuje význam této události: „Světový kongres ITS letos slaví 30. výročí, a to od 16. do 20. září v Dubaji. Tento kongres umožní celosvětové komunitě inteligentní mobility setkání a prozkoumání možností zavádění inteligentních dopravních technologií. Jménem společnosti ERTICO se na letošní ročník Světového kongresu ITS poprvé pořádaný v Dubaji velice těšíme a je nám ctí přivítat na této přelomové akci všechny vedoucí představitele v oblasti dopravy z celého světa.“

Celosvětové setkání komunity ITS
Dubaj, město známé svou futuristickou vizí a rychlým rozvojem, je ideálním hostitelem 30. ročníku světového kongresu ITS. Na akci se sejde pestrá škála zúčastněných stran z celého ekosystému ITS, včetně výrobců vozidel, poskytovatelů služeb, telekomunikačních společností, vývojářů technologií a zástupců státní správy. Očekává se, že tento kongres přiláká až 20 000 účastníků, kteří budou chtít diskutovat, učit se a spolupracovat na budoucnosti dopravy.

Co si nenechat ujít
Světový kongres ITS 2024 nabídne bohatý program s více než 170 zasedáními, na nichž budou představeny nejnovější pokroky a nápady v oblasti ITS. Na výstavní ploše o rozloze 15 000 metrů čtverečních se představí více než 300 vystavovatelů, kteří účastníkům nabídnou praktické seznámení s nejnovějšími technologiemi měnícími prostředí mobility.

Slavnostní otevření: Pozoruhodný začátek transformační události
Kongres bude zahájen slavnostním ceremoniálem za účasti Jeho královské výsosti šejka Mohammeda bin Rašída Al Maktúma. Součástí slavnostního ceremoniálu bude také inspirativní projev renomovaného futuristy Dr. Michia Kaku, který připraví půdu pro následující diskuse. Akci dále obohatí řečníci na vysoké úrovni, například Brian Cronin z amerického ministerstva dopravy, Takeru Ito z japonského ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu, Max Lemke z Evropské komise, Joost Vantomme z ERTICO, Laura Chace z ITS America a Akio Yamamoto z ITS Asia-Pacific. K nim se připojí předseda ERTICO Angelos Amditis a zástupci našeho hostitele, Úřadu pro silnice a dopravu (RTA). Slavnost vyvrcholí předáním cen za celoživotní dílo a slavnostním přestřižením pásky, po němž bude následovat uvítací recepce ve výstavní části.

Přehled technického programu
Technická zasedání na světovém kongresu ITS se budou zabývat čtyřmi klíčovými tématy: Automatizovanou mobilitou, Inovací v mobilitě a logistice, Čistou mobilitou a Městskou mobilitou. Tato témata představí špičku dopravních technologií a budou mít zásadní význam pro utváření budoucnosti mobility. Odborníci budou diskutovat o tom, jak jsou tyto pokrokové technologie integrovány do reálných aplikací a jak zvyšují efektivitu, udržitelnost a bezpečnost dopravních systémů.

Městská mobilita: Budoucnost městské dopravy
Městská mobilita se nachází v kritické situaci, kdy se města po celém světě snaží najít rovnováhu mezi potřebou efektivní dopravy a požadavky na udržitelnost a bezpečnost. Zasedání v rámci tohoto tématu se budou zabývat regulačními výzvami, kterým čelí dopravní orgány, významem bezproblémového cestování z pohledu uživatele a zaváděním inteligentní infrastruktury. Ústředním bodem bude také integrace propojených vozidel a systémů řízení dopravy nové generace, která zdůrazní potřebu inovací a spolupráce pro zlepšení městských dopravních sítí.

Inovace v oblasti mobility a dopravy
Základem moderní mobility jsou inovace. Toto téma se bude zabývat využitím velkých dat, umělé inteligence a strojového učení k optimalizaci dopravních systémů a zlepšení rozhodovacích procesů. Diskuse se zaměří také na kritickou roli kybernetické bezpečnosti při ochraně těchto stále složitějších sítí. Kromě toho se kongres bude zabývat řešeními pro první a poslední míli, inteligentní nákladní dopravou a integrací různých druhů dopravy s cílem vytvořit soudržný, odolný a na budoucnost připravený ekosystém mobility.

Čistá mobilita: Udržitelná mobilita: hnací síla udržitelnosti
Čistá mobilita se stala hlavní prioritou, protože svět se posouvá směrem k udržitelnějším postupům. Světový kongres ITS se bude zabývat výzvami a možnostmi zavádění elektrických vozidel, alternativních paliv a energeticky účinných systémů. Účastníci se seznámí s inovativními obchodními modely, které jsou hnací silou přechodu na ekologičtější dopravu, a s významem hodnocení životního cyklu při posuzování dopadu těchto řešení na životní prostředí. Cílem je najít rovnováhu mezi udržitelností, praktičností a ekonomickou životaschopností.

Článek najdete na stránkách ITS International zde.

Severní Texas zavede systém přednosti nákladních vozidel na 500 semaforech
2. 9. 2024

Severní Texas zavede systém přednosti nákladních vozidel na 500 semaforech

Rada úřadů severního centrálního Texasu (NCTCOG) oznámila systém optimalizace signalizace V2X a „zelené vlny“, který má pomoci nákladním vozidlům k efektivnějšímu pohybu tím, že jim bude dávat přednost na křižovatkách v některých klíčových koridorech nákladní dopravy v tomto regionu.