A proto jsme požádali vybrané odborníky, kolegy, vystavovatele a návštěvníky, aby určili jedno nové řešení, které by v roce 2012 bylo odmítnuto jako naprostý „úlet“. Sestavili jsme, z našeho pohledu, pětici nejlepších, bez pořadí, ale pokud Vám v tomto článku ještě něco chybí, ozvěte se nám s vlastní nominací a my ji zařadíme do revidované verze ještě letos.
Nejprve dvě poznámky. Za prvé, nezařadili jsme mobilitu jako službu, a to především proto, že ačkoli se jednalo o odvětví, které je stále v začátcích, v dopravních periodikách a tisku se hojně hovořilo o jeho vzestupu. Za druhé, asi největší změnou za posledních deset let je, že investice soukromého sektoru do projektů inteligentní dopravy mají nyní navrch nad veřejným sektorem, ale náš průzkum se zaměřil na samotnou technologii – nicméně možná se k tomu vrátíme později jako k samostatnému tématu.
UMĚLÁ INTELIGENCE
Odvětví parkování, světově propojená a automatizovaná vozidla, scénáře řízení dopravy, měření životního prostředí - to vše jsou součásti odvětví chytré mobility, které stále více pociťují výhody obrovského pokroku v oblasti umělé inteligence. Potenciál umělé inteligence je téměř neomezený. Umělou inteligenci používáme, ať už vědomě nebo ne, každý den mnohokrát. Její vliv může sahat od změny dopravního proudu na základě emisí pevných částic nebo vaši oblíbenou sociální síť, která vám zobrazí reklamu na produkt, o kterém jste právě hovořili v mobilním hovoru, až po předání kontroly nad monotónními a namáhavými úkoly, jako je sklizeň úrody nebo logistické operace na dlouhé vzdálenosti.
ELEKTRICKÁ VOZIDLA/SDÍLENÁ MOBILITA
Ještě před deseti lety panovaly o dlouhodobé výdrži elektromobilů velké pochybnosti. Mezi hlavní problémy patřily obavy z dojezdu, výrobní náklady, dostupnost dobíjecích míst a životnost baterií, stejně jako věčný problém ceny elektromobilů ve srovnání s jejich běžnými ekvivalenty s pohonem na spalovací motor.
POKROČILÁ LETECKÁ MOBILITA (AAM)
Ano, představa, že by vám oběd do kanceláře dovezlo malé bezpilotní letadlo, je v Evropě ještě hodně vzdálená realitě, ale vysoce automatizovaná řešení pokročilé letecké mobility v malých výškách jsou doslova na obzoru a některé projekty se již realizují. Očekává se, že první komerční operace se zaměří na doručování zboží pomocí dronů a přepravu cestujících, zpočátku s pilotem na palubě. Později by mohlo následovat pilotování na dálku nebo dokonce autonomní služby. Probíhá několik pilotních projektů (v testovacím slova smyslu) a někteří evropští výrobci již požádali o certifikaci, včetně pilotovaných vozidel pro osobní dopravu. Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) s nimi spolupracuje na zajištění letové způsobilosti vozidel.
AUTOMATIZOVANÉ NÁKLADNÍ AUTOMOBILY
Hodně se mluví o tom, že vozidla bez řidiče jsou připravena pro těžební průmysl, ale společnosti jako Kodiak, Peloton a Einride přenesly koncept obrovských autonomních vozidel s mnoha koly na naše silnice z říše science fiction do reality. Stále jsou před námi výzvy (například doplňování paliva), ale s podporou logistických gigantů, jako jsou FedEx a UPS, jsou kamiony bez řidiče na dlouhé cestě.
ŘÍZENÍ PROVOZU JAKO SLUŽBA (TMAAS)
Ačkoli by TMaaS mohla být zahrnuta do rubriky
Umělá inteligence, zaslouží si samostatnou položku. Řeší potřebu nové generace systému pro podporu rozhodování v dopravě s využitím technik umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o ukázkový příklad využití informačních technologií průmyslové úrovně pro řízení dopravy nové generace. Je poskytováno formou softwaru jako služby (SaaS), který umožňuje rychlou integraci do stávajících systémů řízení provozu a obchodních procesů a zároveň se vyhýbá nutnosti rozsáhlé instalace hardwaru a softwaru v místě instalace.
Celý článek najdete na stránkách Intertraffic
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com