ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Odborná zasedání SUM: Podpora znalostí a inovací v nové sdílené mobilitě
18. 9. 2024

Odborná zasedání SUM: Podpora znalostí a inovací v nové sdílené mobilitě

V rámci projektu SUM spolufinancovaného EU byla spuštěna série online webinářů nazvaná „Expert Sessions“. Tato setkání, která připravilo konsorcium společností, akademických institucí a měst, úzce souvisejí se zaměřením projektu na „replikovatelnost“. Slouží jako cenný zdroj informací pro další města a zúčastněné strany, které hledají inspiraci a návod pro své nové iniciativy v oblasti sdílené mobility.

Celkovým cílem projektu SUM je usnadnit transformaci mobility v 15 evropských městech do roku 2026 a ve 30 evropských městech do roku 2030. Tato transformace zahrnuje integraci nových druhů sdílené mobility (NSM) s veřejnou dopravou se zaměřením na inovace, propojení, environmentální udržitelnost, bezpečnost, odolnost a opakovatelnost. Cílem je zajistit cenovou dostupnost a spolehlivost těchto druhů dopravy pro koncové uživatele při zachování finanční udržitelnosti, která posílí konkurenceschopnost evropských podniků.
 
Projekt zahájil sérii odborných setkání, aby upozornil na práci vykonanou v prvních devíti předních a následujících evropských městech, která jsou živými laboratořemi projektu.
 
Tato vzdělávací setkání nabízejí platformu pro sdílení poznatků o řešeních NSM se zaměřením na inovace, praktické výzvy a strategické plánování v různých městech. Díky integraci pohledů podniků, výzkumníků a zástupců měst se komplexně zabývají výzvami v oblasti mobility a vyvíjejí pragmatická a perspektivní řešení. Doposud proběhla odborná zasedání z mnichovské, friedrikstadské a rotterdamské živé laboratoře.
 
Město Mnichov představilo svou strategii pro vybudování 200 mobility hubů (uzlů) v rámci města. Poskytlo také informace o své strategii NSM, plánování lokalit a dalších oblastech činnosti svého města, jako je integrace platforem digitální mobility, aktivity pro zapojení občanů a monitorování a vyhodnocování databází.
 
Cílem projektu Fredrikstad Living Lab je integrovat NSM a multimodální dopravu s městskými trajekty, vybudovat infrastrukturu uzlu mobility a sdílet znalosti o tom, jak přesunout automobilovou dopravu na vodní cesty. Tato Living Lab také uplatnila velmi zajímavou iniciativu: rozvoj série místních workshopů, na nichž občané, zástupci města a provozovatelé místních trajektů diskutují o současných způsobech dojíždění.
 
Odborné zasedání Rotterdam Living Lab Technické univerzity v Delftu se zaměřilo na předpovídání poptávky v reálném čase pro novou a sdílenou mobilitu. Rotterdamský plán udržitelné městské mobility (SUMP) se zaměřuje na zlepšení infrastruktury pro cyklistickou dopravu a veřejnou dopravu, propojení první a poslední míle s veřejnou dopravou a podporu přechodu na mikromobilitu.
 
Záměrem šíření vývoje, výsledků výzkumu, nástrojů a metod použitých v této fázi projektu je podpořit podobnost s dalšími iniciativami nebo případy použití v Evropě i mimo ni a sloužit jako portál pro sdílení znalostí a příklad pro nové a sdílené služby mobility. Odborná zasedání jsou pro úspěch projektu klíčová. Využívají kolektivní odborné znalosti zúčastněných stran a zajišťují, aby výsledky projektu měly trvalý a pozitivní dopad na městskou mobilitu.
 
Tato série webinářů bude pokračovat až do března 2026 a celkem je naplánováno 14 setkání. Více se dozvíte zde.
Článek včetně záznamu z červnového webináře o iniciativě carpoolingu ve Fredrikstadu najdete na stránkách ERTICO zde.
Obrázek: www.pixabay.com

Pokračujte ve čtení

Vstříc generativní umělé inteligenci pro zlepšení zážitku zákazníků
16. 9. 2024

Vstříc generativní umělé inteligenci pro zlepšení zážitku zákazníků

Přečtěte si úryvek rozhovoru Kerry Phillipsonové, manažerky projektů ve společnosti Arriva UK Trains, s Halimah Haqueovou z časopisu Global Railway Review.