Zatímco využívání plně autonomních vozidel je stále poněkud omezené, většina nových automobilů nabízí některé typy poloautonomních funkcí. Jak technologie těchto vozidel postupují, je pravděpodobné, že u komerčních a osobních vozidel bude docházet ke zvyšování úrovně automatizace a autonomních funkcí.
Byly provedeny tři studie zabývající se ochotou spotřebitelů jezdit ve vozidlech bez řidiče v závislosti na věku a pohlaví.
První studie zahrnovala 200 lidí (117 z nich byly ženy) s průměrným věkem 40 let. Účastníci byli požádáni, aby si představili situaci, kdy by potřebovali cestovat vozidlem bez řidiče po dobu 20 minut. U žen a starších lidí zde byla identifikována menší ochota k využívání autonomního vozidla než u mužů a mladších lidí.
Druhá studie oslovila 166 respondentů (75 z nich byly ženy). Zjišťovalo se, zda dotázaní byli ochotni jezdit v konkrétním typu vozidla bez řidiče. I když nebylo možné vyvodit jednoznačný závěr ohledně věku, údaje podporovaly myšlenku, že méně ochotné jezdit v konkrétním typu vozidel bez řidiče byly ženy.
Třetí studie zahrnovala 97 účastníků (51 z nich byly ženy) a jejím cílem bylo zjistit, zda se ochota k jízdě v sanitce bez řidiče liší od ochoty jezdit v osobním automobilu bez řidiče. Výsledky opět podpořily tvrzení, že méně ochotné jezdit ve vozidlech bez řidiče jsou ženy.
Z výše uvedených studií nelze učinit závěry o věku, proto je k řešení tohoto problému zapotřebí dalšího výzkumu. Pokud jde o pohlaví, ve všech třech studiích bylo zjištěno, že ženy jsou méně ochotné jezdit ve vozidlech bez řidiče než muži.
Tento text odkazuje do databáze TRIMIS na
originál článku o postojích osob k využívání autonomních vozidel.