ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Dopravní technologie a starší osoby
19. 10. 2020

Dopravní technologie a starší osoby

Počet osob starších 65 let v posledních 20 letech významně narůstá. Byla proto zpracována studie zaměřená na využívání ITS technologií v oblasti mobility starších osob.

Studie se snaží odpovědět na základní otázky související s využíváním nových  technologií staršími osobami:
1. Co je třeba změnit, aby se zlepšil přístup většího počtu starších cestujících k dopravním technologiím?
2. Jaké jsou klíčové bariéry, které je třeba překonat pro zpřístupnění nově vznikajících technologií starším osobám?

V rámci studie byl proveden průzkum u 32 starších osob a 4 expertů.  Bylo identifikováno 5 hlavních závěrů:
  • Mobilita je pro starší osoby důležitá. Ve vyšším věku se snižují kognitivní funkce a tomu je třeba přizpůsobit také nové technologie pro cestování.
  • Při používání nových technologií v cestování je více než věk důležitá tzv. digitální propast. Proto je nutné vyvíjet technologie, které mají jednoduchou funkcionalitu. Další funkcionalita zůstává skrytá, dokud není uživatelem vyžádána.
  • Technologie má potenciál odstranit některé překážky: inovace umožňující cestování ode dveří ke dveřím by mohly zjednodušit plánování a potenciálně zvýšit úroveň nezávislé mobility pro starší lidi. Ve vztahu k veřejné dopravě mohou být užitečné informace o cestě: dostupnost všech podpůrných funkcí, jako jsou toalety, čekárna, občerstvení apod. Pro ty, kteří cestují osobním automobilem, jsou zapotřebí další informace o dostupnosti parkování, kongescích a jakýchkoli konkrétních problémech na cestě.
  • Nelze opominout také ergonomické aspekty používání technologií usnadňujících cestování. Účastníci např. zdůraznili, že chytré mobilní telefony zobrazují příliš malá písmena.
     
Tento text odkazuje do databáze TRIMIS na originál článku o využívání dopravních technologií staršími osobami

Pokračujte ve čtení

COVID 19 nutí města k flexibilitě v dopravě
19. 10. 2020

COVID 19 nutí města k flexibilitě v dopravě

Koronavirus může pozitivně ovlivnit způsob cestování po městě. Veřejná doprava je založena na využívání velkých vozidel s pevnou vazbou na trasy, jízdní řády a tarif, což je ale negativně ovlivněno aktuálními trendy, jakými jsou například sociální distancování, práce na home office nebo klesající důvěra cestujících ve veřejnou dopravu.