ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
MaaS potřebuje legislativu, říká šéf dopravy v Antverpách
17. 10. 2022

MaaS potřebuje legislativu, říká šéf dopravy v Antverpách

Mobilita jako služba (Mobility-as-a-service, MaaS) je od poloviny roku 2010, kdy se poprvé objevila, velmi opěvovaným konceptem, který slibuje řešení dopravních potřeb na jednom místě.

Města Helsinky, Antverpy a Berlín jsou v této oblasti prvními průkopníky, ale bohužel se tato myšlenka v širším měřítku zatím nerozšířila. V rámci fóra Cities Today Institute's City Leadership Forum v Madridu uvedl místostarosta Antverp pro mobilitu Koen Kennis, že MaaS stále může přinést výsledky, ale klíčové je najít rovnováhu sil. Dále uvádí: „MaaS může být řešením, při kterém obyvatelé nemusí otevírat každou aplikaci [mobility], aby získali přístup ke službě,“ uvedl.
 
Antverpy uplatňují tržní přístup k MaaS – namísto podpory pouze jedné aplikace spolupracuje městská správa se společnostmi na vytváření různých služeb, které přesněji odpovídají potřebám uživatelů. Město má v současnosti tři hlavní poskytovatele MaaS – Whim, Skipr a Olympus Mobility. Působí v několika modelech – včetně modelů business-to-business a business-to-customer – a pokrývají všechny služby veřejné dopravy, bikesharingu,e-scooteru a carsharingu.
 
„Nemyslím si, že by se města musela ujmout vedení [v poskytování MaaS] - to mohou organizovat soukromé společnosti, ale musí mít otevřený přístup ke všem různým dodavatelům řešení mobility, samozřejmě počínaje veřejnou dopravou.“ Pokud jde o to, kdo bude nakonec řídit ekosystém MaaS, Kennis připustil, že je zapotřebí nějakého zastřešujícího orgánu, a jako příklad uvedl Finsko.
 
V roce 2017 finská vláda schválila legislativu, podle níž musí všichni poskytovatelé dopravy – soukromé společnosti i orgány veřejné dopravy – vzájemně sdílet data a umožnit ostatním stranám prodávat své cesty. „Myslím si, že musíme existovat návodná legislativa, která zajistí sdílení dat všech operátorů, ale také pokryje potřebu dohody o spolupráci a zůstane v rámci zákona GDPR,“ dodal Kennis.
 
„Mohla by to být skupina jmenovaná vládou, která by se podívala na všechna řešení mobility a rozhodovala o tom, co se bude využívat a co ne a pokládala by si otázku: 'Jak to budeme regulovat?'. Měla by zodpovědnost za výběr různých řešení MaaS a odpovídala na otázky: „Je tento druh mobility vhodný pro náš region či město? Má tohle řešení ve své aplikaci dostatečný výběr v aplikaci, a proto bude rozhodování cestujících složitější atp. „Doufám, že v budoucnu budeme mít v Evropě několik různých aplikací MaaS, které budou fungovat
v každém městě."
 
Nové projekty
Od pandemie se objevilo několik nových projektů MaaS, jejichž cílem je omezení používání osobních automobilů.
 
Zkušební fáze projektu, který momentálně probíhá v italském Turíně má skončit tento měsíc a účastníci projektu na ni reagují velmi pozitivně. Tato fáze, kterou spolufinancovalo italské ministerstvo pro ekologickou transformaci, poskytla 100 rodinám „poukázky na mobilitu“
v hodnotě 150 eur (3600 CZK) měsíčně, které mohly využívat v místní veřejné dopravě, na mopedech, taxících, elektronických koloběžkách, ve službách sdílení automobilů
a v půjčovnách.
 
Osmdesát jedna procent uživatelů vyjádřilo s iniciativou „velkou spokojenost“ a ohodnotilo ji známkou 4,25 z 5. Mezi účastníky se objevila preference veřejné dopravy, následovaná sdílením automobilů a mopedů. Téměř všichni uživatelé uvedli zkrácení doby jízdy o pět minut a 10 % uživatelů uvedlo, že ušetří až 15 minut. Účast ve studii byla podmíněna tím, že daná rodina nevlastnila automobil, čímž se docílilo sledování stejných vzorců používání dopravy.
 
Revitalizace města
 
Španělské město Valencie, které se snaží rozšířit počet dostupných služeb mobility,
v současné době spolupracuje s národním dopravcem a šesti dalšími regionálními městy na vývoji aplikace MaaS. Projekt financovaný EU je nyní ve fázi zadávání veřejných zakázek
s cílem spustit nástroj v roce 2023.
 
„Vytvoříme platformu a veškerý potřebný software a poté zavedeme všechny služby pro naše obyvatele,“ řekl pro Cities Today vedoucí pracovník pro udržitelnou mobilitu ve Valencii Giuseppe Grezzi.
 
Ačkoli je aplikace teprve v počáteční fázi vývoje, Grezzi věří, že by mohla pomoci změnit ekosystém městské mobility. „Jedním z našich největších cílů je omezit používání automobilů a revitalizovat město pomocí většího počtu pěších zón, lepší veřejné dopravy a rozšíření sítě cyklostezek. Doufám, že se v roce 2023 stane tato [aplikace] skutečností.“
 
Celý článek najdete zde.
Obrázek: www.pixabay.com
 

Pokračujte ve čtení

Bezplatná veřejná doprava sama o sobě lidi z aut nedostane
14. 10. 2022

Bezplatná veřejná doprava sama o sobě lidi z aut nedostane

Koncepce bezplatné nebo zlevněné veřejné dopravy se znovu prosazuje v reakci na inflaci a rostoucí ceny pohonných hmot a potřebu přilákat cestující po pandemii zpět do MHD.