14. 10. 2022
Koncepce bezplatné nebo zlevněné veřejné dopravy se znovu prosazuje v reakci na inflaci a rostoucí ceny pohonných hmot a potřebu přilákat cestující po pandemii zpět do MHD.
Novinky na titulních stranách vždy strhnou pozornost čtenářů, ale odborníci se na londýnské konferenci MOVE, vyjádřili jasně: samotné snížení jízdného nezajistí přechod na jiný druh dopravy, který města potřebují.
Země jako např
Nový Zéland, Německo a Irsko v reakci na krizi životních nákladů nedávno dočasně snížily jízdné ve veřejné dopravě. Vládou podporovaný
pilotní program v Cornwallu nabízí levnější jízdy autobusem s cílem přimět lidi, aby nechali svá auta doma a začali jezdit veřejnou dopravou.
Stephen Joseph, předseda mediální publikace Smart Transport a hostující profesor na Univerzitě Hertfordshire pro výzkum inteligentní mobility, řekl: „Celá problematika bezplatné a levné veřejné dopravy se pro nás stala opravdu důležitou. Nejen jako důvod abychom se vrátili k veřejné dopravě, ale také jako součást reakce na změnu klimatu.
Bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet [zkušební provoz v Cornwallu] nejen pro obyvatele této spíše venkovské oblasti, ale také proto, že se jedná o turisticky velmi navštěvovanou oblast a jak se to projeví na trendech návštěvnosti.“
Jak udržet Madrid v pohybu
Lola Ortiz Sanchezová, generální ředitelka plánování a infrastruktury mobility v Madridu, říká, že iniciativy bezplatné veřejné dopravy přinesly ve španělském hlavním městě výsledky. Po dva dny v lednu a dubnu mohli obyvatelé využívat veřejné autobusy zdarma. Vše bylo naplánováno na dny, kdy se obyvatelé Madridu vraceli do škol a do práce po vánočních a velikonočních prázdninách, kdy se očekával vyšší provoz. Po vypuknutí pandemie používalo auta více lidí, ale Ortiz Sanchezová uvádí: „Myslím, že toto opatření přiměje lidi, aby opět používali veřejnou dopravu.“ Město má
řadu iniciativ, které mohou pomoci změnit pohybu lidí.
Veřejná doprava je zdarma pro obyvatele estonského Tallinnu, kde působí Dmitrij Pivovarov, viceprezident pro pronájem ve společnosti Bolt. Uvádí, že: „Tato pobídka samozřejmě zvyšuje využívání veřejné dopravy, ale vidíme, že to nestačí k tomu, aby se lidé zcela přesunuli z osobních aut... Jde jen o pohodlí. Pokud nemáte dostatek tras, lidé se stále spoléhají na auta.“ Spolehlivost je podle něj zásadní: „Pokud nemáte k dispozici pohodlnou alternativu k osobním automobilům, lidé nikdy nepřejdou na jiný druh dopravy.“
Dále řekl, že i parkování je klíčová věc, kterou je potřeba řešit: „Pokud je parkování zdarma a parkovacích míst je dostatek, můžete dělat, co chcete, s veřejnou dopravou, mikromobilitou nebo čímkoli jiným, ale velká spousta lidí bude stále jezdit autem.“
Poučení z Lucemburska
Lucembursko je jedním z nejznámějších příkladů bezplatné veřejné dopravy. Tato malá evropská země zavedla v roce 2020 veškerou veřejnou dopravu zdarma, včetně autobusů, vlaků a tramvají pro obyvatele i návštěvníky. Vše je hrazeno z daní. François Bausch, místopředseda vlády a ministr pro mobilitu a veřejné práce, řekl, že bezplatná veřejná doprava je „třešničkou na dortu, ale dort to není".
Podle něj je mnohem důležitější širší strategie pro zvýšení celkové efektivity. To vyžaduje „bezprecedentní investice“. „Nejdůležitější je změnit celý systém a být multimodální,“ řekl Bausch. „Řešení spočívá v kombinaci všech druhů dopravy, které v naší společnosti existují.“ Vláda nedávno zahájila
nový plán mobility do roku 2035 pro síť, která bude schopna zvládnout o 40 % více cest než v roce 2017, což je předpokládaný nárůst.
Celý článek najdete na stránkách CitiesToday
zde.
Obrázek: www.pixabay.com