Konektivita vozidel roste, jen zákazníci nejsou moc ochotni za služby platit
16. 5. 2022

Konektivita vozidel roste, jen zákazníci nejsou moc ochotni za služby platit

Podle nového průzkumu globální technologické společnosti ABI Research bude v roce 2022 konektivita dostupná ve více než polovině nových prodaných vozidel a v roce 2028 ve více než 70 %, ale rozšíření propojených služeb je nízké.

Výrobci automobilů jsou odhodláni využívat konektivitu kvůli jejím výhodám, mezi které patří například správa vozového parku, snížení nákladů na záruku, pohodlné vlastnictví elektromobilů a aktualizace OTA (Over the Air).

Stále však nenašli účinnou strategii, jak získat zpět náklady na připojení a vysílací čas. Míra řidičů, kteří si objednají připojené služby, je nízká, zejména u vozidel nižší třídy, a nárůst bezplatných zkušebních období znamená, že poměr placených předplatných se v letech 2021-2028 sníží o 20 %.

„Vzhledem k rozšířenosti datových tarifů pro telefony mají koncoví zákazníci malou motivaci platit za konektivitu a jen zřídka obnovují předplatné po uplynutí bezplatného zkušebního období, které navíc výrobci automobilů neustále prodlužují,“ říká Maite Bezerrová, analytička výzkumu Smart Mobility a Automotive ve společnosti ABI Research.

Téměř všichni výrobci automobilů se zavázali k nasazení softwarově definovaných platforem pro vozidla a sázejí na příjmy z poskytování softwarově podporovaných služeb a funkcí OTA.

„Většina příjmů z předplatného však v současnosti pochází spíše ze základních telematických a vzdálených služeb než z infotainmentu,“ říká Bezerrová.

Předplatné propojených služeb se rozšiřuje, aby se zvýšila angažovanost zákazníků. Průměrná zkušební doba v USA se prodlužuje ze tří na šest měsíců, v Evropě z jednoho na tři roky (např. Polestar) a v Číně nabízí mnoho automobilek doživotní připojení zdarma (např. NIO, SAIC-GM). Společnost ABI Research očekává, že v roce 2022 bude více než 70 % aktivních předplatných informačních a zábavních systémů na základě smlouvy o bezplatném vyzkoušení nebo smlouvy o bezplatném doživotním předplatném.

Celý článek najdete na stránkách tti zde.

Polské železnice budou využívat zelený vodík
13. 5. 2022

Polské železnice budou využívat zelený vodík

PKP Energetyka a SBB Energy se sídlem v Opole podepsaly dohodu o dodávkách komponentů pro výstavbu systému skladování zelené vodíkové energie v trakční rozvodně Garbce.