Výrobci automobilů jsou odhodláni využívat konektivitu kvůli jejím výhodám, mezi které patří například správa vozového parku, snížení nákladů na záruku, pohodlné vlastnictví elektromobilů a aktualizace OTA (Over the Air).
Stále však nenašli účinnou strategii, jak získat zpět náklady na připojení a vysílací čas. Míra řidičů, kteří si objednají připojené služby, je nízká, zejména u vozidel nižší třídy, a nárůst bezplatných zkušebních období znamená, že poměr placených předplatných se v letech 2021-2028 sníží o 20 %.
„Vzhledem k rozšířenosti datových tarifů pro telefony mají koncoví zákazníci malou motivaci platit za konektivitu a jen zřídka obnovují předplatné po uplynutí bezplatného zkušebního období, které navíc výrobci automobilů neustále prodlužují,“ říká Maite Bezerrová, analytička výzkumu Smart Mobility a Automotive ve společnosti ABI Research.
Téměř všichni výrobci automobilů se zavázali k nasazení softwarově definovaných platforem pro vozidla a sázejí na příjmy z poskytování softwarově podporovaných služeb a funkcí OTA.
„Většina příjmů z předplatného však v současnosti pochází spíše ze základních telematických a vzdálených služeb než z infotainmentu,“ říká Bezerrová.
Předplatné propojených služeb se rozšiřuje, aby se zvýšila angažovanost zákazníků. Průměrná zkušební doba v USA se prodlužuje ze tří na šest měsíců, v Evropě z jednoho na tři roky (např. Polestar) a v Číně nabízí mnoho automobilek doživotní připojení zdarma (např. NIO, SAIC-GM). Společnost ABI Research očekává, že v roce 2022 bude více než 70 % aktivních předplatných informačních a zábavních systémů na základě smlouvy o bezplatném vyzkoušení nebo smlouvy o bezplatném doživotním předplatném.
Celý článek najdete na stránkách tti
zde.