A už dávno si našli cestu do moderních aut – působí však trochu jako komorník a student jazyků dohromady. S hlasovým asistentem po boku nemusíte nic zapínat ručně, ani otevírat aplikace nebo hledat funkce.
To je opravdu skvělé pro jízdu autem, protože řidiči by neměli být rozptylováni. Mnoho lidí si neuvědomuje, že pohled na chytrý telefon při rychlosti 130 km/h znamená ujetí 36 metrů, aniž by věděli, kam jedou, a při rychlosti 50 km/h je to celých 14 metrů. Podle studie Allianz Zentrum für Technik (AZT) z roku 2018 se téměř 75 % německých řidičů pravidelně rozptyluje, když používají GPS, zapínají klimatizaci nebo vyřizují telefonní hovory bez použití systému hands-free. Podobné výsledky přinesly i průzkumy v jiných zemích. Odborníci z AZT spočítali, že rozptýlení řidiče je příčinou přibližně každé desáté smrtelné dopravní nehody. Zde vám může pomoci hlasový asistent.
Studie společnosti Capgemini zjistila, že v roce 2019 již polovina motoristů na světě používala hlasového asistenta. Tři čtvrtiny z nich jej nejčastěji používaly k přehrávání hudby a navigaci. Mezi další oblíbená využití však patřilo organizování termínů údržby vozidel a rozvozu potravin. A tato technologie se prosazuje: podle studie by téměř všichni řidiči chtěli do konce roku 2022 používat hlasového asistenta. Autoři však upozornili, že některé aspekty je třeba pro uživatele dále optimalizovat, protože jen asi 30 % uživatelů hodnotilo své zkušenosti s hlasovými asistenty jako obzvláště dobré. Šedesát procent z nich by uvítalo vylepšení, jako je ovládání klimatizace v interiéru hlasovými příkazy nebo možnost objednat si okamžitě dostupné služby mobility a návštěvu autoservisu.
Dosud jste nemohli na hlasového asistenta mluvit běžným způsobem. První a druhá generace asistentů měla problém, protože řidič musel dávat jasné příkazy a používat konkrétní slova. Následující generace těchto systémů již nepotřebuje rigidní výroky, ale rozumí přirozené řeči – včetně přízvuků a anglických dialektů. Když řidič řekne „Mám hlad“, systém začne vyhledávat restauraci. Je také možné vložit dvě otázky nebo žádosti do jedné věty. Odpovědi typu „Nerozumím“ nebo „Je mi líto, ale s tím vám nemohu pomoci“ v reakci na zcela normální otázky jsou nyní minulostí. A díky umělé inteligenci se hlasový asistent také učí a přemýšlí. Každá interakce zlepšuje profil uživatele – pro každého jednotlivého řidiče. Pokud chce řidič zavolat „Chrisovi“, asistent Bosch vyhledá kontakty s tímto jménem a zohlední polohu a denní dobu. Brzy ráno je „Chris“ pravděpodobně kolega z práce, zatímco večer je to spíše přítel. Systém provede volbu samostatně a poté zkontroluje, zda je správná. Odpoledne cestou ze školky pozná, že je na palubě dítě, a může mu nabídnout dětský rozhlasový pořad. Celý systém funguje, i když je vůz vypnutý. Hybridní varianta od společnosti Continental využívá klasické palubní hlasové ovládání souběžně s cloudovou verzí. Informační a zábavní systém Bosch je dostatečně výkonný na to, aby převzal ostatní úkoly, když je vůz vypnutý. To umožňuje širokou škálu funkcí v tunelech, na venkově bez rádiového příjmu nebo v cizích zemích, kde se nelze připojit k internetu. A doby, kdy hlasový asistent reagoval pouze na jedno jméno, jsou pryč. Společnost Bosch nyní umožňuje řidičům říkat asistentovi, jakkoli chtějí.
Celý článek najdete na stránkách IAA mobility
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com