Kromě možného zvýšení bezpečnosti v ulicích pro ostatní účastníky silničního provozu a chodce by systém Ford Geofencing Speed Limit Control mohl pomoci řidičům vyhnout se neúmyslnému pokutování za překročení rychlosti a celkově zlepšit stav vozovek. Technologie geografického ohraničení vytváří virtuální prostor, kde vozidla zpomalují, místo aby se spoléhala na to, že řidiči uvidí na neznámých trasách všechny značky, které mohou být např. skryté za přerostlými větvemi.
Testování plně elektrických dodávek Ford E-Transit probíhá ve všech zónách s rychlostí 30 km/h v centru německého Kolína nad Rýnem a ve vybraných zónách s rychlostí 50 km/h a 30 km/h v jiných částech města. Dvanáctiměsíční zkušební provoz je výsledkem spolupráce mezi týmem Ford City Engagement, městskými úředníky v německém Kolíně nad Rýnem a Cáchách a softwarovými inženýry společnosti Ford v americkém Palo Altu. Inženýři z Palo Alta společně s kolegy z Cách vyvinuli technologii, která propojuje vozidlo se systémem geofencing pro sledování GPS a výměnu dat.
Řidič tak dostává informace prostřednictvím displeje na přístrojové desce, kde mu nový rychlostní limit bliká pod jeho aktuální rychlostí. Vozidlo pak automaticky sníží rychlost v souladu se zeměpisně ohraničenou zónou. Řidič však může systém kdykoli zrušit a kontrolu omezení rychlosti deaktivovat.
V budoucnu by systém Ford Geofencing Speed Limit Control mohl řidičům umožnit nastavit si vlastní zóny geofencingu s rychlostí až 20 km/h, a to i v depech a soukromých objektech. Rychlostní limity by mohly být nastaveny dynamicky tak, aby zohledňovaly rizika dané lokace, dočasné práce na silnici a denní dobu.
„Technologie propojených vozidel má prokazatelný potenciál, kterým je usnadnění každodenní jízdy a zvýšení její bezpečnosti. A z toho prostě budou těžit všichni, nejen člověk za volantem,“ říká Michael Huynh, manažer City Engagement Germany společnosti Ford of Europe. „Geofencing může zajistit snížení rychlosti tam, kde je to nutné, a dokonce i v případě, že je to nutné, a přispět tak ke zvýšení bezpečnosti a vytvoření příjemnějšího prostředí k životu.“
Zkouška potrvá do března 2023 a je součástí širších výzkumných iniciativ, v jejichž rámci se předprodukční a prototypová vozidla Ford E-Transit testují v řadě intenzivních reálných provozních scénářů, včetně poštovních, komunálních a komunálních služeb, jakož i v odvětvích poslední míle a rozvozu potravin ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Norsku a Spojeném království.
Celý článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com