ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Fakulta dopravní ČVUT se zapojila do nového projektu vývoje autonomních autobusů pro Prahu
14. 11. 2022

Fakulta dopravní ČVUT se zapojila do nového projektu vývoje autonomních autobusů pro Prahu

Děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze, prof. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D. v uplynulých dnech společně s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Mgr. Helenou Langšádlovou a zástupci české ambasády navštívil v Izraeli pracoviště společnosti MobilEye.

Seznámili se zde s inovativními projekty zaměřenými na vývoj autonomních vozidel. Součástí exkurze byla i půlhodinová jízda Jeruzalémem v autonomním vozidle, zcela bez zásahu řidiče. Následně diskutovali nutnost spolupráce mezi univerzitami a průmyslem i možnosti financování vědy v České republice. Právě Izrael je v tomto směru velikou inspirací, spolupráce s průmyslem a zakládání nových startupů zde opravdu skvěle fungují.

V rámci této významné zahraniční cesty bylo v Jeruzalémě podepsáno memorandum o spolupráci a porozumění se společností MobilEye, kterou v ČR výhradně zastupuje společnost VDT Technology, a Pražským Inovačním Centrem Pokročilých Technologií a Výzkumu (PATRIC).

Cílem tohoto memoranda je spolupráce na vývoji autonomního autobusu a jeho integraci do managementu dopravy ve městě. Celý projekt bude rozdělen do několika fází, kdy pilotní provoz autonomního autobusu bude probíhat na českém trhu a následně bude distribuován i do dalších zemí.  V testovací fázi bude na území České republiky provozováno nejméně 15 nově vyvinutých autonomních vozidel.

„Vývoji kooperativních a autonomních systému a jejich integraci do řízení měst se na fakultě věnujeme dlouhodobě. Tento projekt je důležitým krokem pro pražskou veřejnou dopravní síť a velmi mne těší, že se na tomto projektu naše fakulta podílí. Zavádění autonomních řešení ve veřejné dopravě je důležitým tématem v době, kdy města usilují o čistší a bezpečnější ulice pro své obyvatele. Tato spolupráce je příslibem rozšíření stávající plodné kapitoly česko-izraelské kooperace v oblasti vědy a výzkumu,“ říká prof. Ondřej Přibyl.

I díky tomuto výzkumnému projektu se Praha může dostat do čela vývoje inovativních řešení pro městskou dopravu, prostřednictvím ekologické, úsporné a efektivní technologie kooperativní a autonomní mobility.

Článek si můžete přečíst na stránkách ČVUT zde. Fotografie pochází z téhož zdroje.​

Pokračujte ve čtení

Nový projekt PODIUM buduje důvěru a udržitelnost pro CCAM
9. 11. 2022

Nový projekt PODIUM buduje důvěru a udržitelnost pro CCAM

PoDIUM je nový projekt v rámci oblasti zaměření ERTICO Connected, Cooperative & Automated Mobility (CCAM). Během následujících 36 měsíců bude 26 partnerů projektu spolupracovat na dosažení vyšší úrovně automatizace v CCAM a na podpoře zavádění pokročilých systémů a služeb CCAM. První zahajovací schůzka projektu se konala 20.-21. října v Aténách.