11. 10. 2022
Matthias Ruete, evropský koordinátor pro ERTMS, na fóru InnoTrans Dialog pořádaném organizací UNIFE dne 22. září 2022 řekl:
: „Zavádíme ERTMS a přesně tento systém potřebujeme k digitalizaci naší železniční dopravy. Digitální systém budeme chápat jako nástroj jednotného evropského železničního prostoru, který se neomezuje na interoperabilitu. Nasazení většinou nepokrývá pouze koridory, ale zahrnuje celou síť. Některé země zavádějí systém a směřují k síti ERTMS, nikoliv ke koncepci <koridoru>. To je vlastně poselství: potřebujeme ERTMS jako jednotný systém.“
Evropa musí zavést evropský systém řízení železničního provozu na 50 000 km železničních tratí, které představují koridory hlavní sítě, a vyřadit tak z provozu stávajících 21 signalizačních systémů v evropských zemích a vytvořit jednotný železniční prostor, který zajistí vyšší kapacitu a bezpečnost. Podle Evropského plánu zavádění (EDP), který Evropská komise přijala v roce 2017, by měl být ERTMS na CNC instalován do roku 2023, ačkoli je jím vybaveno pouze 5 900 km, což představuje 38 % plánované délky tratí. Tento závěr, který EK zveřejnila v lednu 2021, by ohrozil plány na zavedení jednotného systému řízení provozu v celé hlavní síti. Výsledkem je, že procento vybavených tratí do roku 2023 činí podle EDP 31 %, zatímco z celkové délky koridorů hlavní sítě vyplývá, že 69 % koridorů by mělo do roku 2030 splnit obecnou lhůtu pro instalaci. Vzhledem k tomu, že členské státy EU musí do roku 2030 zavést ERTMS na svých tratích patřících do hlavní sítě, odhaduje se, že do roku 2030 by mělo být vybaveno 65 000 km celé hlavní sítě, která zahrnuje CNC.
To si vyžádá investice do CNC ve výši více než 10,9 miliardy EUR, zatímco odhadované náklady na traťový systém ERTMS podél hlavní sítě by v letech 2021-2030 dosáhly 11,6 miliardy EUR.
Velkým problémem v plánu zavádění ERTMS je segment kolejových vozidel, který se potýká se zpožděním. „Mám obavy ze současného stavu vozového parku a trakčních zařízení, která by měla být do roku 2030 modernizována. Jednotky jsou v provozu s ETCS a s klesajícím využitím nestačí na provoz na všech koridorech,“ vysvětlil Ruete.
Na evropských železnicích bylo vybaveno nebo je v provozu přibližně 4 300 palubních jednotek, některé vlaky však potřebují dvě palubní jednotky, takže lze odhadovat, že digitalizovaným systémem je vybaveno zhruba 3 600 vozidel. Od roku 2015 bylo v Evropě uvedeno na trh více než 5 000 vozidel, z nichž 900 je vybaveno systémem ERTMS, zatímco na zbývající vozidla se vztahují různé výjimky nebo jsou z požadavku ERTMS vyňata. Odhaduje se, že 80 % těchto nových vozidel vstoupilo do nařízení o výjimce. Kromě toho existuje více než 2 700 dodatečně vybavených vozidel. Tento výpočet může opět ohrozit zavedení ERTMS, protože do roku 2030 by mělo být ERTMS vybaveno přibližně 38 500 vozidel.
Celý článek najdete na stránkách Railway Pro
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com