Pandemie Covid-19 změnila způsob fungování mnoha průmyslových odvětví - v některých případech navždy. Vzhledem k tomu, že se spousta fyzické a interaktivní práce přesunula na internet, svět potřeboval digitální infrastrukturu pro vzdálenou práci a monitorování. Ta sice již do jisté míry existovala, ale omezení "zůstat doma" urychlilo vývoj skutečně životaschopných řešení a otevřelo nám cestu ke změnám. Pro odvětví dopravy a infrastruktury znamenala práce na dálku nalezení nových způsobů správy hmotných aktiv a vývoj lepších způsobů sdílení informací. Zdůraznila sílu přesných a spolehlivých dat a ukázala výhody sdílení informací napříč různými odvětvími.
"Zkušenosti z minulého roku ukázaly, co dokážeme, když jsme k tomu donuceni," říká Steve Cockerell, marketingový ředitel pro průmysl dopravy ve společnosti Bentley Systems, "A to je ukazatel úrovně příležitostí, které změna poskytuje, pokud je součástí strategie pro dosažení lepších obchodních výsledků, a nikoli reakcí na vzniklé problémy. Musíme najít bezpečné a udržitelné způsoby, jak překonávat výzvy, se kterými se setkáváme ve velmi složitém odvětví. V krátkodobém horizontu to znamená zvýšenou digitalizaci, práci na dálku a větší spoléhání se na informační modelování budov (BIM). Je třeba zajistit jeho vývoj tak, aby zahrnoval 4D a 5D simulace pro nové plánování a optimalizaci harmonogramů projektů."
Je známo, že standardy a procesy BIM zvyšují produktivitu a kvalitu. Silniční úřady již delší dobu používají 3D modely jako pomůcku při navrhování. Některé organizace také zkoumají, jak by podobný přístup ke spravovaným informacím, standardizovaným procesům a digitálním pracovním postupům mohl prospět také zadávání veřejných zakázek a výstavbě.
Centrum pro digitální vybudovanou Británii (CDBB) předpovídá, že v příštím desetiletí nám tato kombinace technologie BIM, digitálních dvojčat a internetu věcí (IoT) umožní efektivněji plánovat infrastrukturu, stavět ji s nižšími náklady a zlepšit provoz a údržbu, což povede k lepšímu výkonu po celou dobu životnosti. Centrum pro digitální vybudovanou Británii je partnerstvím mezi Ministerstvem obchodu, energetiky a průmyslové strategie a Univerzitou v Cambridge. Jejich společným cílem je pochopit, jak může stavební a infrastrukturní sektor využít digitální přístup k lepšímu navrhování, výstavbě, provozu a integraci zastavěného prostředí. Klíčovou součástí strategie CDBB je program National Digital Twin (NDTp), jehož cílem je zajistit, aby se vysoce kvalitní a bezpečná data efektivně využívala ke zlepšení způsobu výstavby, správy a provozu infrastruktury.
Digitální dvojče může obsahovat mnoho různých informací - a může dokonce představovat celé město - ale může být také zjednodušeno tak, aby představovalo konkrétní aktiva, například infrastrukturu silniční sítě. Skvělým příkladem raného uživatele je Národní agentura pro dálnice (formálně Highways England), která v současné době vyvíjí několik virtuálních dvojčat silniční sítě Spojeného království jako součást své strategie digitálních silnic. V rámci digitálních dvojčat budou výkresy a statické modely nahrazeny digitálními verzemi, které dokáží předvídat problémy s údržbou, například výmoly. Záměrem je spojit všechna digitální dvojčata dohromady a vytvořit tak jeden velký zdroj dat.
Projekt digitálního dvojčete národních dálnic je vyvíjen ve spolupráci s britskou organizací UK Research and Innovation (UKRI), Radou pro výzkum inženýrských a fyzikálních věd (EPSRC), programem EU MSCA COFUND, společností Costain a Univerzitou v Cambridge. Spolupracující tým s nadšením očekává, jak digitální dvojčata změní způsob plánování a modernizace silniční sítě.
Celý článek najdete na stránkách Intertraffic
zde.