Digitální dvojčata přispívají k řešení místa ve městě
23. 11. 2022

Digitální dvojčata přispívají k řešení místa ve městě

S rostoucí urbanizací světa je třeba sledovat pravděpodobné dopady, které tento trend bude mít na způsob našeho života, říká Jeroen Borst z nizozemské organizace pro aplikovaný vědecký výzkum TNO.

Počet obyvatel ve městech roste. V roce 1800 žila ve městech pouze 2 % světové populace, zatímco v roce 2007 to už byla více než polovina . V současné době se celkový počet městské populace zvyšuje o půl milionu týdně. To znamená, že v roce 2030 bude 60 % lidí na Zemi žít v městských oblastech.

Současné modely v oblasti městské strategie zahrnují a integrují:
  • Poptávku po dopravě: počet cest vykonaných v rámci různých druhů dopravy na základě činností v jednotlivých dopravních zónách;
  • Multimodální přiřazení k dopravním sítím, včetně silniční dopravy, veřejné dopravy, cyklistiky a sdílené mobility;
  • Emise a jejich koncentraci v ovzduší na základě charakteristik silniční dopravy, složení městského vozového parku, místní topologie, meteorologie, koncentrací pozadí a dalších zdrojů;
  • Emise hluku, šíření a dopad: na základě dopravních charakteristik, topologie (stínící objekty), typů povrchů silnic, umístění obydlí;
  • Energetické využití mobility: očekávaná poptávka po elektřině, včetně veřejné dopravy, dopad na energetickou síť (přetížení sítě), dopad místních obnovitelných zdrojů.
  • Díky tomu, že tyto modely jsou mnohem rychlejší než komerční hotová řešení, umožňuje Urban Strategy interaktivní plánování městského prostoru, mobility, životního prostředí
    a energie. Další rozšíření se předpokládá při použití otevřených standardů a otevřených vazeb pro sběr a sdílení dat.

Příklad: Amsterdam
Město Amsterdam a TNO zahájili dlouhodobou strategickou spolupráci, jejímž cílem je řešit problémy městského plánování a integrovaného plánování mobility, společně identifikovat nové výzvy a úzká hrdla. Mezi jejich další cíle patří vytvořit a využívat městskou strategii k posuzování, monitorování
a hodnocení systémových zásahů. Jinými slovy: uzavřít „cyklus učení“ a ověřit předpoklady pomocí dat (v reálném čase).

Jedna z žádostí v Amsterdamu se týká podpory plánování rekonstrukce obchodní čtvrti Zuid-As v Amsterdamu. Úkolem je udržet dostupnost a obyvatelnost oblasti na úrovni standardů během dlouhého období (10 let) (re)výstavby. Další výzvou je naléhavá údržba mostů a nábřeží ve městě.

V rámci městské strategie město posuzuje dopad prací na dopravu a dostupnost na 1 600 mostech, 600 km nábřeží a břehů a pěti dopravních tunelech. Díky velmi rychlému výkonu tohoto nástroje je město schopno optimalizovat plánování tak, aby byl zachován pohyb ve městě.

Celý článek najdete na stránkách ITS International zde.

TrafiOne pomáhá katarským fanouškům na mistrovství světa ve fotbale
22. 11. 2022