ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
DB a Siemens představují na Světovém kongresu ITS první automatický vlak
1. 11. 2021

DB a Siemens představují na Světovém kongresu ITS první automatický vlak

Společnosti Deutsche Bahn (DB) a Siemens Mobility vyvinuly první vlak na světě, který se pohybuje sám. Dr. Richard Lutz, generální ředitel DB, a Dr. Roland Busch, generální ředitel Siemens AG, společně s Dr. Peterem Tschentscherem, starostou Hamburku, vlak představili při jeho první jízdě v rámci projektu Digital S-Bahn Hamburg.

Vlak je řízen digitální technologií a je plně automatizován. Strojvedoucí zůstává ve vlaku a dohlíží na jízdu s cestujícími na palubě. Posun, například otáčení vlaku, se provádí bez přítomnosti palubního personálu. Partneři projektu DB, Siemens Mobility a město Hamburk investovali do digitálního vlaku S-Bahn Hamburg, který je součástí projektu DB Digital Rail Germany, celkem 60 milionů eur.

Digitální S-Bahn se poprvé představil na zahájení Světového kongresu inteligentních dopravních systémů (ITS) v Hamburku. Během kongresu jezdily čtyři digitální vlaky S-Bahn na 23kilometrovém úseku linky S-Bahn 21 mezi stanicemi Berliner Tor a Bergedorf/Aumühle.

Technickým základem digitálního železničního provozu je budoucí evropský standard pro automatický provoz vlaků (ATO) v kombinaci s evropským vlakovým zabezpečovacím systémem (ETCS). Vlaky přijímají řídicí signály prostřednictvím rádia. Čtyři digitální vlaky S-Bahn v Hamburku budou od prosince zajišťovat pravidelnou osobní dopravu. Digitalizace celého systému S-Bahn v Hamburku se plánuje do konce desetiletí. Investovat se bude jak do vlaků, tak do infrastruktury. Předpokládá se, že tato technologie bude využívána pro celostátní i regionální železniční systémy v  celé zemi.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách ERTICO zde. Více informací najdete také na stránkách Siemens zde.

Pokračujte ve čtení

Digitální dvojčata silniční infrastruktury
26. 10. 2021

Digitální dvojčata silniční infrastruktury

Vytváření digitálních dvojčat silniční infrastruktury má potenciál výrazně pomoci při správě majetku a také umožnit, aby nové stavební projekty byly efektivnější než kdykoli předtím, a dokonce umožnit sofistikovanější modelování dopravy, což ušetří čas a peníze a sníží emise v celé silniční síti.