ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Červená, oranžová, zelená – a BÍLÁ?!
22. 8. 2024

Červená, oranžová, zelená – a BÍLÁ?!

Jak to myslíte, „bílá“? K čemu? Ali Hajbabaie ze Státní univerzity v Severní Karolíně vysvětluje Adamu Hillovi, proč červená, oranžová a zelená na semaforech možná brzy přestanou stačit.

Třípolohový signál Garretta A. Morgana byl patentován v roce 1923 a používal se po celé Severní Americe, než byl nahrazen dosud používanou verzí se třemi světly – červeným, oranžovým a zeleným. Obě tato provedení byla založena na třech signálech nebo světlech. Proč tedy někteří akademici navrhují, že bychom ke třem známým barvám mohli brzy potřebovat přidat čtvrtou – bílé světlo neboli „bílou fázi“? Jednoduše řečeno proto, že přicházejí propojená a autonomní vozidla (C/AV), která budou jezdit – nebo budou řízena prostě jinak. 
 
Bílá fáze je navržena tak, aby se využila schopnost AV komunikovat s ostatními AV a se signály; jejich přiblížení ke světlům by aktivovalo bílou fázi a lidští řidiči - tj. my ostatní – by jednoduše následovali AV s vědomím, že je to bezpečné. To by znamenalo, že všichni projedou křižovatkou efektivněji. To by mohlo být dobré i pro ostatní účastníky silničního provozu.
 
Nedávno publikovaný článek Advancing the white phase mobile traffic control paradigm to consider pedestrians (Ramin Niroumand, Leila Hajibabai, Ali Hajbabaie) zkoumá některé z těchto otázek a je přesně tím typem špičkového výzkumu, který je zapotřebí, pokud se plošné zavedení AV stane skutečností. Toto se zdá být nezbytné vzhledem ke smíšenému dopravnímu prostředí a faktu, že AV budou nevyhnutelně fungovat roky – nebo možná navždy.
 
Jeden z autorů článku, Ali Hajbabaie, docent na katedře stavebního, konstrukčního a environmentálního inženýrství na North Carolina State University, hovořil s ITS International o důsledcích tohoto počinu.
 
Prvním bodem je, že bílé světlo by mohlo být – no, červeným stínem. „Termín 'bílá fáze' používáme kvůli jednotnosti a jednoduchosti,“ vysvětluje Hajbabaie. „Nezkoumali jsme, jaká by to měla být barva.“ Naznačuje, že další možností by mohlo být střídání dvou barev semaforu - např. červené a zelené – dohromady: „Pravděpodobně je něco takového lepší strategií, protože nemusíte měnit signální přístroje.“
 
Aby systém fungoval, museli byste při jízdě na bílé fázové světlo jet stejným směrem jako vozidlo před vámi; nemohli byste změnit jízdní pruh a jet jiným směrem. „A nebudete moci provést změnu jízdního pruhu, abyste například předjeli několik vozidel v křižovatce,“ dodává Hajbabaie.
 
Celý článek najdete na stránkách ITS International zde.
Obrázek: www.ppixabay.com

Pokračujte ve čtení

Aimsun pomáhá využívat komunitní inteligenci ke zlepšení mobility
20. 8. 2024

Aimsun pomáhá využívat komunitní inteligenci ke zlepšení mobility

Změna paradigmatu od tradičních řešení dopravy k řešením založeným na znalostech komunity na základě dat byla vodítkem pro vývoj kooperativních strategií řízení dopravy v rámci výzkumného projektu FRONTIER.