Kolektivní inteligence je sdílená znalost skupiny nebo komunity, její postřehy a schopnost řešit problémy. Využívá různé perspektivy, zkušenosti a odborné znalosti jednotlivců v rámci komunity k řešení společných problémů a přijímání informovaných rozhodnutí.
Konsorcium projektu FRONTIER díky svým kolektivním odborným znalostem a duchu spolupráce úspěšně zkoumalo a vyvinulo platformu, která překlenuje propast mezi zpracováním dat a rozhodováním ve složitých scénářích mobility. Hmatatelným výsledkem tohoto společného úsilí je systém ANTME (
Autonomous Network and Traffic Management Engine).
ANTME, základní kámen projektu FRONTIER, slouží jako integrovaná globální vize a společná komunikační platforma. Usnadňuje diskuse a dohody o dlouhodobých a krátkodobých strategiích v panelech pro
správu uživatelů a koncepci operací (ConOps). Kromě toho byla vyvinuta aplikace pro koncové uživatele, která jim umožňuje plánovat cesty a najít nejoptimálnější řešení, jež zahrnuje koordinovanou strategii od dopravních operátorů s pobídkami a upozorněními v případě neočekávaných situací.
Spolupráce a komunikace v rámci projektu FRONTIER byly založeny na klíčových ukazatelích výkonnosti odvozených ze simulace, analýzy dat a predikce v rámci ANTME.
Zúčastněné strany z Atén, Antverp a Oxfordu testovaly konkrétní strategie spolupráce pro efektivnější globální mobilitu na různých úrovních, včetně budoucích scénářů s autonomními vozidly. Pilotní projekty přinesly v několika scénářích zajímavé výsledky. V aténském pilotním případě (viz níže) byla analyzována propojená autonomní vozidla (C/AV) z hlediska vlivu penetrace C/AV na dopravní podmínky na konkrétním úseku koridoru Attiki Odos.
Analýza odhalila, že při téměř 20 % penetraci vozidel C/AV dochází ke zlepšení o téměř 11 % u průměrného celkového stráveného času a o 59 % u průměrného zpoždění vozidla ve srovnání se scénářem bez řízení. Pro pilotní případ Antverp byla prostřednictvím simulace zkoumána řešení dopravních podmínek, přičemž se uvažovalo o různých procentech přesunu modů ze silnice na vodní cestu.
Článek najdete na stránkách ITS International
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com