ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
C-Roads - Když si auta povídají a varují před kolizí
19. 11. 2020

C-Roads - Když si auta povídají a varují před kolizí

Za nejrizikovější faktor v silniční dopravě je považován člověk. Už nyní řidičům pomáhají inteligentní dopravní systémy např. s brzděním, jízdou na sněhu, s parkováním, apod. Součástí běžného provozu jednou budou vozidla, která budou umět komunikovat mezi sebou. K tomu významným způsobem napomůže rodina evropských projektů C-Roads.

C-Roads je  rodina evropských projektů  s jediným cílem - zvýšit bezpečnost a plynulost silniční dopravy.  ČR byla první zemí, která se v této oblasti nezaměřila pouze na dálnice.  Do C-Roads se zapojilo město Brno, které vybudovalo infrastrukturu, již je možno využít v dalších výzkumných a testovacích pracích. Zapojil se zde i hasičský záchranný  sbor a dopravní podnik, který disponuje 720 vozidly hromadné dopravy schopnými komunikovat V2X. Jsou zapojeny také další dopravní podniky (Ostrava, Plzeň, Praha). Správa železnic spolu s AŽD testuje jako první systém na železničních přejezdech. Fakulta dopravní ČVUT se podílí na testování, evaluaci a standardizaci a bezpečnosti kooperativních systémů.

Ředitelství silnic a dálnic (prováděcí subjekt Ministerstva dopravy) letos osadilo některé informační portály malými zařízeními, která komunikují jedno s druhým a také s vozidly organizací účastnících se pilotního projektu nebo dobrovolníků.

Projekt C-Roads letos dokončil první fázi a na podzim se spustila fáze druhá, mezinárodní. Příští rok bude spuštěn ostrý provoz. Řidiči, kteří systém využijí, by vůbec neměli poznat, že přejeli z jednoho státu do druhého, protože nebudou muset zařízení ve vozidlech znovu nastavovat.

Projekt "C-Roads Czech Republic" je úzce spojen s evropskou iniciativou "Platforma C-Roads", jež je výsledkem společné aktivity ministerstev dopravy České republiky, Rakouska  a Německa. Platforma vznikla v prosinci 2015 v Praze, sídlí ve Vídni. Ve všech pilotních oblastech jednotlivých projektů jsou zaváděny systémy C-ITS (kooperativní inteligentní dopravní systémy) podle společných technických norem. Vzniká tak  funkční organismus pro využití všech možných služeb C-ITS mezi jednotlivými evropskými projekty. Nástupnický mezinárodní projekt C-Roads 2 se bude zabývat ještě více inteligentní dopravou, s přednostním zaměřením na C-ITS ve městech.  Tak jako v Brně, které  v současné době následuje dalších 40 evropských měst.

Celý článek informující o C-ITS v České republice, v Evropě i ve světě publikovaný v časopise 21. století (12/2020) naleznete zde.

Pokračujte ve čtení

Projekt CROCODILE: Inteligentní doprava Evropy
19. 11. 2020

Projekt CROCODILE: Inteligentní doprava Evropy

Evropský projekt CROCODILE vznikl s cílem vytvoření systému, který bude řidičům poskytovat informace o silničním provozu a o mimořádných událostech v reálném čase a po celou dobu cesty po EU bez ohledu na stát, kde se právě nachází.