Mluvčí RAC pro bezpečnost silničního provozu Rod Dennis reagoval na zprávy, které uvádí, že někteří lidé považují tuto technologii za narušení soukromí a „velkého bratra“, a poukázal na to, že rozhodně má smysl toto řešení používat. A to nejen, aby podporovalo práci policie při identifikaci osob, jež jednají protiprávně.
Policejní složky po celé zemi spolu s Národním úřadem pro dálnice a Ministerstvem dopravy spolupracují se společností AECOM na testování tohoto řešení s názvem
Acusensus.
„Přestože se před sedmi lety tresty za používání mobilního telefonu zdvojnásobily na šest trestných bodů a pokutu 200 liber, je zřejmé, že stále mnoho řidičů je ochotno riskovat svůj i cizí životy tím, že se dopouštějí této nebezpečné praxe,“ říká Dennis. „Domníváme se, že hlavním důvodem je nedostatečné vymáhání práva, což znamená, že mnoho řidičů má jistotu, že budou přistiženi.“
Řešení
Acusensus využívá silniční kamery, které nahlížejí do vozidla a kontrolují, zda někdo nepoužívá za jízdy telefon nebo není připoután. Jakmile je potenciální přestupek označen, záběry zkontroluje příslušný zaměstnanec, aby zjistil, zda by tento neměl být předán k dalšímu vyšetřování.
„Kamery vybavené umělou inteligencí, které dokáží automaticky odhalit řidiče porušující předpisy, nabízejí šanci, že se karta obrátí,“ dodává Dennis. „Policie nemůže být vždy a všude, takže je logické, že se policejní složky poohlížejí po nejlepší dostupné technologii, která jim může pomoci zachytit řidiče jednající v rozporu s předpisy. Z průzkumu RAC navíc víme, že řidiči ve velké míře podporují přísnější prosazování předpisů týkajících se používání mobilních telefonů při řízení, přičemž téměř polovina z nich (47 %) uvedla, že takováto kamerová technologie je k tomuto nejlepší.“
Začátkem roku podpořila
AA Charitable Trust řešení
Acusensus s tím, že nové kamery využívající umělou inteligenci se osvědčily v policejních testech a měly by být co nejdříve zavedeny. Řešení „
Heads-Up“ dokáže také odhalit, že cestující ve vozidle nejsou připoutáni bezpečnostním pásem, což je další z „osudových pěti“. Podle Parlamentní poradní rady pro bezpečnost dopravy (PACTS) se 30 % smrtelných nehod ve vozidle ve Spojeném království týká právě osob, které nejsou připoutány bezpečnostním pásem.
Celý článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com