ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Boxy na balíky: Kde je mít, jak je využít a proč na nich záleží?
17. 2. 2025

Boxy na balíky: Kde je mít, jak je využít a proč na nich záleží?

Balíky mění způsob doručování ve městech – šetří čas, snižují dopravní kongesce a usnadňují vyzvedávání zásilek. Jak ale vybrat ideální umístění, velikost a provozní model? Města i soukromí provozovatelé hledají nejlepší strategie, které zaručí efektivitu a dostupnost. Inspiraci přinášejí úspěšné projekty z New Yorku, Stockholmu nebo Groningenu.

Dne 29. ledna 2025 uspořádaly organizace POLIS, ETP-ALICE a C40 Cities webinář věnovaný boxům na doručování balíků. Odborníci a zástupci měst z Evropy a Severní Ameriky si vyměnili zkušenosti a diskutovali o nejlepších přístupech k jejich umisťování, provozním modelech a optimálních velikostech.


Zástupci New Yorku, Valence a Londýna představili různé strategie a partnerství v oblasti doručovacích boxů na balíky. Následovala panelová diskuse, ve které se k nim připojili odborníci ze Stockholmu a Groningenu. Sdíleli své zkušenosti, upozornili na výzvy, které museli překonat, a představili osvědčené postupy pro efektivní využívání těchto doručovacích bodů.

 

Města hrají v rozvoji sítě boxů na doručování balíků klíčovou roli, a to především jako partneři a regulátoři ve spolupráci se soukromými provozovateli. Není nutné, aby sama boxy vlastnila, spravovala nebo udržovala, ale mohou určovat pravidla pro jejich umístění, velikost i počet provozovatelů v konkrétních lokalitách. Takto mohou zajistit jejich efektivní využívání a zároveň udržet rovnováhu mezi potřebami veřejného prostoru a požadavky doručovacích služeb.

 

Příkladem je newyorský pilotní projekt LockerNYC, který byl spuštěn v dubnu 2024 ve spolupráci se společností GoLocker. Od té doby zpracoval více než 7 000 transakcí na 14 místech. Na základě pozitivních výsledků nyní město plánuje jeho rozšíření do dalších čtvrtí, testování nových obchodních modelů a rozšíření sběru a analýzy dat.

 

Strategické umístění boxů je zásadní, protože musí vyhovovat jak doručovacím operátorům, tak koncovým uživatelům. Každé město má jinou strukturu a pravidla pro využívání veřejného prostoru, což ovlivňuje jejich rozmístění. Ideální lokality zahrnují hustě osídlené obytné čtvrti, komerční zóny nebo dopravní uzly s vysokým pohybem lidí, kde si uživatelé mohou balíky vyzvednout pěšky nebo na kole.

 

Pokud však nejsou nastavena jasná pravidla pro počet boxů v konkrétní oblasti, hrozí jejich nadměrné množství a narušení fungování veřejného prostoru. Stockholm proto po 1,5letém pilotním projektu zavedl regulace pro umisťování boxů na veřejných místech, aby předešel překrývání s existující sítí výdejen a výdejních míst.

 

Dobře rozmístěné boxy mohou také podpořit multimodální způsoby doručování. V Londýně například organizace Cross River Partnership testovala jejich využití na dvou místech, kde byly propojeny s doručovacími službami využívajícími říční přepravu a nákladní kola. Město Groningen se vydalo ještě dál a ve spolupráci s Univerzitou v Groningenu a společností Bax Innovation vyvinulo rámec pro otevřený systém boxů na balíky, který umožňuje jejich sdílené využití napříč různými provozovateli.
 

Více informací k tématu naleznete na stránkách POLIS zde.
Obrázek: www.pixabay.com

Pokračujte ve čtení

Pilotní projekt pro bezpečnost chodců v Peachtree Corners
12. 2. 2025

Pilotní projekt pro bezpečnost chodců v Peachtree Corners

Řešení ConnVas využívá kamery umístěné na sloupech RRFB k monitorování pohybu.