12. 2. 2025
Řešení ConnVas využívá kamery umístěné na sloupech RRFB k monitorování pohybu.
Peachtree Corners – jedno z prvních chytrých měst v USA – spustilo pilotní projekt ve spolupráci s poskytovatelem dopravních a bezpečnostních řešení ConnVas.
Město ve státě Georgia oznámilo, že pilotní projekt se zaměřuje na řešení bezpečnostních výzev rušných přechodů pro chodce prostřednictvím testování detekce a výstrah v reálném čase s využitím umělé inteligence. Cílem je snížení počtu nehod díky aktivaci varovných signálů – i v případě, že chodec sám neaktivuje semafor.
Základem systému je detektor ConnVas Magic (Multi Access Generic Infrastructure Controller). Tento výpočetní systém na okraji sítě zahrnuje kamery namontované na sloupech RRFB (rectangular rapid flashing beacon), které sledují pohyb chodců i vozidel. Systém také obsahuje V2X (Vehicle to Everything) transceivery pro komunikaci vozidel s infrastrukturou (V2I) v reálném čase a integrovaný audiovizuální výstražný systém.
Jakmile systém detekuje chodce nebo cyklistu přecházejícího přes přechod, osobu pohybující se mimo vyznačené přechodové linie nebo blížící se vozidlo, technologie se automaticky aktivují a okamžitě upozorní jak chodce, tak řidiče – a to i v případě, že chodec sám neaktivoval výstražný signál.
Systém nepřetržitě sbírá anonymizovaná data pro další analýzu využívání přechodu a dopravního provozu.
Systém byl instalován v blízkosti školy. „Integrací pokročilé detekce na bázi umělé inteligence a výstrah v reálném čase tento pilotní projekt ConnVas zvyšuje bezpečnost v oblasti, kde je to pro naše obyvatele dnes nejvíce potřeba,“ uvedl Brandon Branham, výkonný ředitel Curiosity Lab, laboratoře zaměřené na inteligentní mobilitu a chytré technologie využívající 5G poblíž Peachtree Corners.
První výsledky pilotního programu získané během 72hodinového období uprostřed týdne odhalily výrazné vzorce. ConnVas zaznamenal přes 220 přechodů chodců v rámci více než 70 přechodových událostí, přičemž pouze tři falešné poplachy. Systém konzistentně a úspěšně aktivoval výstražné majáky a zvuková upozornění v reálném čase, čímž zajistil včasné varování jak pro chodce, tak pro přijíždějící řidiče.
Kromě toho nasbíraná dopravní data zahrnovala záznamy o dopravních přestupcích, téměř kolizních situacích a počtu chodců, cyklistů i vozidel. Tato data slouží k vyhodnocení dopadu technologie a pomohou městským úředníkům při rozhodování o zlepšení bezpečnosti na silnicích a v městském plánování na konkrétních místech.
„Díky nepřetržitému testování a analýze dat jsme mohli zlepšit přesnost detekce naší umělé inteligence, což umožňuje rychlejší a spolehlivější aktivaci výstrah,“ uvedl Danny Frydman, zakladatel a generální ředitel ConnVas.
„To přímo zvýšilo bezpečnost v oblasti tím, že se podařilo vyřešit zásadní problémy, jako jsou chybějící výstrahy pro chodce a cyklisty nebo zpožděné reakce řidičů. Poznatky z tohoto pilotního projektu nám pomáhají zdokonalovat software tak, aby se lépe přizpůsobil složitým dopravním situacím a vytvářel bezpečnější a inteligentnější křižovatky po celém světě,“ dodal Frydman. „Doufáme, že tento systém rozšíříme po celém městě, jakmile pilotní projekt a technologie dosáhnou vyšší úrovně vývoje.“
ConnVas uvedl, že v rámci pilotního projektu v Peachtree Corners pokračuje vyhodnocování různých funkcí, včetně autonomního režimu, který eliminuje nutnost manuální aktivace tlačítkem a snižuje počet falešných poplachů. Testují se také přátelské prvky pro cyklisty a V2X konektivita s připojenými vozidly, která umožňuje varování řidičů o pohybu na přechodu.
Další rozšiřované funkce zahrnují například dynamické osvětlení přizpůsobené poloze chodců, které dále zvyšuje bezpečnost zranitelných účastníků provozu (VRU – vulnerable road users).
Peachtree Corners, město s více než 45 000 obyvateli, bylo první, které zavedlo teleoperované e-koloběžky a plně autonomní kyvadlovou dopravu pro své obyvatele. Nachází se zde také solární vozovka a největší rychlodobíjecí hub pro elektromobily v regionu.
Curiosity Lab byla vytvořena jako testovací prostředí pro IoT, mobilitu a chytré technologie měst. Její ústředním prvkem je 5km dlouhý pruh pro autonomní vozidla využívající technologii C-V2X (cellular vehicle-to-everything). Mezi další infrastrukturu patří inteligentní dopravní kamery a semafory, chytré pouliční osvětlení, první „IoT Central Control Room“ v USA a technologický inkubátor o rozloze 2 320 m².
Článek najdete na stránkách ITS International zde.
Obrázek: www.pixabay.com