ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
CDV se účastnilo konference k projektu Dátovo podložené služby samospráv v Žilině
4. 5. 2022

CDV se účastnilo konference k projektu Dátovo podložené služby samospráv v Žilině

V rámci projektu CleverNet, který je podpořen z výzvy INTERREG V-A SK-CZ, proběhla dne 28.4. 2022 konference ve slovenském městě Žilina.

Konference byla zahájena primátorem města Žiliny panem Peterem Fiabánem. Následovala prezentace vedoucího projektu Ing. Karla Hrudkaye která byla zaměřena na informování účastníků o hlavních výstupech projektu CleverNet (https://www.clevernet.sk) a často skloňovaném konceptu Smart Cities.
 
David Bárta ze společnosti Cityone následně pokračoval v rozšiřování obzorů všech přítomných v oblasti senzorických sítí IoT, digitalizace obcí, jejich spolupráce, sdílení zdrojů a inovací, které byly v posledních letech implementovány nebo by implementovány být měly. V rámci projektu byla vytvořena příručka určená pro obce, která zohledňuje mnoho aspektů a oborů a následných způsobů využití senzorů. Zaměřuje se na podporu digitalizace služeb samosprávy a ukazuje k čemu slouží data, která pomocí senzorů sbíráme.
 
Následně Ing. Boris Bučka z Žilinské univerzity hovořil na téma umělé inteligence při řešení dopravních problémů, kdy zdůraznil důležitost sběru a distribuce dat. Inteligentní dopravní systémy existují proto, aby nám pomáhali v rozvoji infrastruktury. Jak svět vidí umělou inteligenci? HD mapy pro vozidla v inteligentních dopravních systémech, které poskytují prostor ve čtyřech různých dimenzích, které pracují s daty v řádech dní, hodin, minut, ale i sekund! Vytváření HD map, které budou mapovat formou předběžné kalkulace. Nezapomněl zmínit ani kybernetické hrozby, které mohou při používání inteligentních systémů nastat. Závěrem zmínil výzvy, které se v této oblasti nabízí.
 
Konference byla doplněna o online vstup Ing. Kateřiny Krpelíkové, která za Moravskoslezský kraj ČR představila projekt Chytrého regionu (www.chytrejsikraj.cz) a jeho hlavní záměry. Věnovala se tématu dotační politiky v oblasti Internetu věcí (IoT) a podmínek získání dotací.
 
Za jednoho z partnerů projektu Clevernet Centrum dopravního výzkumu vystoupila Ing. Zuzana Švédová Ph.D, která zdůraznila nutnost shromažďování aktuálních dat a jejich sběr v reálném čase. Ukázka byla opět z Moravskoslezského kraje, kde se probíhá pilotní instalace monitoringu dopravního proudu a nyní probíhá sběr těchto pilotních dat.
 
Druhá část konference byla věnována zástupcům slovenských a českých obcí, kteří představovali své projekty a řešení za použití inteligentních systémů.
 
Zahájil ji starost obce Santovka Ľubomír Lőrincz, který účastníky seznámil se snahou své obce následovat trend v oblasti tzv. stříbrné ekonomiky, to je starost o stárnoucí populaci. Obec Santovka využívá systému senzorických sítí ve svém zařízení Dobrý domov, které ubytovává seniory. Senzory jsou v tomto případě využívány k zajištění bezpečnosti, komunikace a lokalizace. Tento projekt byl pro všechny účastníky velmi inspirativní.
 
Za město Žilina sdílel zkušenosti sběru a zpracování dat z inteligentních systému Ing. Ľuboš Slobodník. Mezi oblasti, ve které Žilina data sbírá je například doprava, ale i data týkající se obyvatel, životního prostředí či školství. V oblasti mobility se sběr dat zabýval oblastmi pěší dopravy (pohyb obyvatel ve vybraných lokalitách), cyklodopravy (systém sdílení veřejných kol, počet cyklistů na vybraných lokalitách), městské hromadné dopravy v Žilině (autobusy a trolejbusy) a preference občanů na konkrétních pevných linkách a následné zavedení výsledků sběru k zefektivnění nastavení spojení městské hromadné dopravy. Samozřejmostí byl i sběr dat v oblasti individuální automobilové dopravy, kde se sběr týkal intenzity dopravního proudu v centru města. V neposlední řadě se data sbírala v oblasti parkování ve městě, kde data pomáhají nastavit funkční systém parkování.
 
Starosta Tepličky nad Váhou Viliam Mrázik představil koncept svého města Smart riešenia s rozumom, kdy na konkrétních řešeních vyzdvihl několik projektů, které v rámci tohoto konceptu vznikly (modernizace Obecního úřadu, mateřských škol, školní jídelny, zazeleňování ploch, využití solární energie k ohřevu vody, dětské hřiště vybudované z přírodních materiálů a mnoho dalších). Ukázalo se, že město Teplička nad Váhom je díky inteligentním systémům opravdu velmi přívětivým místem k životu a jeho vedení jde inovativním a moderním stylem tak, aby všechny instalované a implementované projekty vydržely ještě dlouho.
 
Národní kampaň Do práce na bicykli a výsledky sběru dat, která v rámci ní byla učiněna, přišla odprezentovat Andrea Štulajterová z Občanské cykloiniciativy Bánské Bystrice.
 
Jeden z příkladů využití senzorické sítě pro obce v Čechách představil Jakub Jedlinský ze společnosti Škoda Auto z oblasti kolem závodu Škoda auto Kvasiny. S více než 8 tisíci zaměstnanci je pro závod i region dopravní tok v okolí továrny důležitým aspektem pro plánování efektivní dopravy. Data, která sbírají sami ve Škodovce dále sdílí s municipalitami v okolí továrny.
 
Třetí (poobědovou) část konference zahájil Ing. Ján Slimák ze slovenského Ministerstva pro místní rozvoj a inovace se svou prezentací na téma Národní koordinace agendy inteligentních měst a regiónů.  Konkrétní projekt, který přijel se svými kolegy představit je projekty Inteligentních měst a regiónů, Inteligentní mobility a plánu pro implementaci těchto projektů.
 
Dalším přednášejícím, opět z oblasti státní správy, byl Ing. Martin Tuchyňa ze slovenského Ministerstva životního prostředí. Tématem prezentace byl potenciál a limity geodat v samosprávě. Představil misi ministerstva využívat geodata například při územním plánování, turismu a mnoha dalších odvětvích. Vysvětlil, jakým způsobem budou dat využívat a aplikovat je v praxi. Na závěr zmínil i limity a rizika, se kterými se ministerstvo momentálně potýká.

Pokračujte ve čtení

Ostrava: Chytré parkování v kombinaci s MHD pro odlehčení dopravy
3. 5. 2022

Ostrava: Chytré parkování v kombinaci s MHD pro odlehčení dopravy

Časopis Busportál uvedl článek o opatřeních v Ostravě pro omezení individuální automobilové dopravy do centra města kombinací parkování P+R a následného využívání městské hromadné dopravy.