Konference byla zahájena primátorem města Žiliny panem Peterem Fiabánem. Následovala prezentace vedoucího projektu Ing. Karla Hrudkaye která byla zaměřena na informování účastníků o hlavních výstupech projektu CleverNet (https://www.clevernet.sk) a často skloňovaném konceptu Smart Cities.
David Bárta ze společnosti Cityone následně pokračoval v rozšiřování obzorů všech přítomných v oblasti senzorických sítí IoT, digitalizace obcí, jejich spolupráce, sdílení zdrojů a inovací, které byly v posledních letech implementovány nebo by implementovány být měly. V rámci projektu byla vytvořena příručka určená pro obce, která zohledňuje mnoho aspektů a oborů a následných způsobů využití senzorů. Zaměřuje se na podporu digitalizace služeb samosprávy a ukazuje k čemu slouží data, která pomocí senzorů sbíráme.
Následně Ing. Boris Bučka z Žilinské univerzity hovořil na téma umělé inteligence při řešení dopravních problémů, kdy zdůraznil důležitost sběru a distribuce dat. Inteligentní dopravní systémy existují proto, aby nám pomáhali v rozvoji infrastruktury. Jak svět vidí umělou inteligenci? HD mapy pro vozidla v inteligentních dopravních systémech, které poskytují prostor ve čtyřech různých dimenzích, které pracují s daty v řádech dní, hodin, minut, ale i sekund! Vytváření HD map, které budou mapovat formou předběžné kalkulace. Nezapomněl zmínit ani kybernetické hrozby, které mohou při používání inteligentních systémů nastat. Závěrem zmínil výzvy, které se v této oblasti nabízí.
Konference byla doplněna o online vstup Ing. Kateřiny Krpelíkové, která za Moravskoslezský kraj ČR představila projekt Chytrého regionu (
www.chytrejsikraj.cz) a jeho hlavní záměry. Věnovala se tématu dotační politiky v oblasti Internetu věcí (IoT) a podmínek získání dotací.
Za jednoho z partnerů projektu Clevernet Centrum dopravního výzkumu vystoupila Ing. Zuzana Švédová Ph.D, která zdůraznila nutnost shromažďování aktuálních dat a jejich sběr v reálném čase. Ukázka byla opět z Moravskoslezského kraje, kde se probíhá pilotní instalace monitoringu dopravního proudu a nyní probíhá sběr těchto pilotních dat.
Druhá část konference byla věnována zástupcům slovenských a českých obcí, kteří představovali své projekty a řešení za použití inteligentních systémů.
Zahájil ji starost obce Santovka Ľubomír Lőrincz, který účastníky seznámil se snahou své obce následovat trend v oblasti tzv. stříbrné ekonomiky, to je starost o stárnoucí populaci. Obec Santovka využívá systému senzorických sítí ve svém zařízení Dobrý domov, které ubytovává seniory. Senzory jsou v tomto případě využívány k zajištění bezpečnosti, komunikace a lokalizace. Tento projekt byl pro všechny účastníky velmi inspirativní.
Za město Žilina sdílel zkušenosti sběru a zpracování dat z inteligentních systému Ing. Ľuboš Slobodník. Mezi oblasti, ve které Žilina data sbírá je například doprava, ale i data týkající se obyvatel, životního prostředí či školství. V oblasti mobility se sběr dat zabýval oblastmi pěší dopravy (pohyb obyvatel ve vybraných lokalitách), cyklodopravy (systém sdílení veřejných kol, počet cyklistů na vybraných lokalitách), městské hromadné dopravy v Žilině (autobusy a trolejbusy) a preference občanů na konkrétních pevných linkách a následné zavedení výsledků sběru k zefektivnění nastavení spojení městské hromadné dopravy. Samozřejmostí byl i sběr dat v oblasti individuální automobilové dopravy, kde se sběr týkal intenzity dopravního proudu v centru města. V neposlední řadě se data sbírala v oblasti parkování ve městě, kde data pomáhají nastavit funkční systém parkování.
Starosta Tepličky nad Váhou Viliam Mrázik představil koncept svého města
Smart riešenia s rozumom, kdy na konkrétních řešeních vyzdvihl několik projektů, které v rámci tohoto konceptu vznikly (modernizace Obecního úřadu, mateřských škol, školní jídelny, zazeleňování ploch, využití solární energie k ohřevu vody, dětské hřiště vybudované z přírodních materiálů a mnoho dalších). Ukázalo se, že město Teplička nad Váhom je díky inteligentním systémům opravdu velmi přívětivým místem k životu a jeho vedení jde inovativním a moderním stylem tak, aby všechny instalované a implementované projekty vydržely ještě dlouho.
Národní kampaň
Do práce na bicykli a výsledky sběru dat, která v rámci ní byla učiněna, přišla odprezentovat Andrea Štulajterová z Občanské cykloiniciativy Bánské Bystrice.
Jeden z příkladů využití senzorické sítě pro obce v Čechách představil Jakub Jedlinský ze společnosti Škoda Auto z oblasti kolem závodu Škoda auto Kvasiny. S více než 8 tisíci zaměstnanci je pro závod i region dopravní tok v okolí továrny důležitým aspektem pro plánování efektivní dopravy. Data, která sbírají sami ve Škodovce dále sdílí s municipalitami v okolí továrny.
Třetí (poobědovou) část konference zahájil Ing. Ján Slimák ze slovenského Ministerstva pro místní rozvoj a inovace se svou prezentací na téma
Národní koordinace agendy inteligentních měst a regiónů. Konkrétní projekt, který přijel se svými kolegy představit je projekty Inteligentních měst a regiónů, Inteligentní mobility a plánu pro implementaci těchto projektů.
Dalším přednášejícím, opět z oblasti státní správy, byl Ing. Martin Tuchyňa ze slovenského Ministerstva životního prostředí. Tématem prezentace byl potenciál a limity geodat v samosprávě. Představil misi ministerstva využívat geodata například při územním plánování, turismu a mnoha dalších odvětvích. Vysvětlil, jakým způsobem budou dat využívat a aplikovat je v praxi. Na závěr zmínil i limity a rizika, se kterými se ministerstvo momentálně potýká.