TEPOS (telematický systém určování polohy v reálném čase)
Název projektu německyTEPOS (Telematik Echtzeit Positionierungssystem)
Popis projektu
V ÖBB-Infrastruktur AG 2007 byla zřízena síť referenčních stanic k zajištění mimořádně přesných dat o poloze kabelových systémů a jejich dohledatelnosti. TEPOS vykazuje polohové přesnosti 1 - 2 cm vodorovně a 5 cm horizontálně, a je zaručeno zjednodušení určení polohy, a tím zkrácení pracovní doby. ÖBBI-Infrastruktur AG vyvinul k optimalizaci nákladů a zvýšení efektivity pro spoje s dodavateli Energieversorger Wiener Netze a Energie Burgenland síť referenčních stanic pro satelitní přijímač, který je složen z 50 přijímacích stanic. Pro externí trh má značku „EPOSTL“ (real-time umístění Austria) a byla založena v roce 2009 s partnery projektu. K zajištění těchto vysokých standardů kvality přispívá Technická univerzita Vídeň, katedra vyšší geodézie.
ÖBB-Infrastruktur AG již vzala v úvahu při plánování integraci všech satelitních systémů v TEPOS. V roce 2007 byla v systému instalována americká GPS a ruská GLONASS. Kromě toho bylo v plánu do roku 2017 integrovat evropský systém GALILEO a čínskou Beidou. V současné době je ve vesmíru k dispozici 30 satelitů GPS a 27 satelitů GLONASS, které jsou používány společností TEPOS. Tím je dosaženo lepšího pokrytí a řešení polohy lze provést rychleji. To je také užitečné v obtížných oblastech, kde dochází k zastínění signálu způsobenému stromy, budovami apod.
Na základě osvědčené technologie satelitního přijímače jsou satelitní data přenášena na ústředí prostřednictvím přenosové technologie a datové sítě. Ty se sloučí a testují se na kvalitu. Chyby související s chodem se určují ionosférickým a troposférickým modelováním a poskytují se uživateli prostřednictvím GPRS ve formátu korekčních dat (RTCM). Údaje uživatelů se dostanou do střediska TEPOS prostřednictvím GPRS / NTRIP. Software nyní připravuje korekční signál ze satelitních a uživatelských dat a zpřístupňuje je prostřednictvím GPRS / NTRIP. Umožňuje uživatelům určit jejich polohu a okamžitě provádět měření on-site. Od příchodu satelitních signálů do konečné pozice mezi uživateli je doba přechodu signálu pod jednu sekundu. Za účelem přesunu ze světového souřadnicového systému (WGS 84) na regionální souřadnicový systém Gauss-Krüger (GK) byly dříve požadovány různé lokální transformační parametry pro kompenzaci napětí v poli pevných bodů. Pro snížení velkého počtu místních sad parametrů transformace byla vytvořena komplexní zbytková mřížka. Proto je v systému pro celé území uložena pouze jedna sada parametrů transformace. Pro stanovení tohoto reziduálního rastru bylo v Rakousku měřeno 2 000 triangulačních bodů po dobu dvou hodin. Navíc byl vytvořen geoidní model pro zlepšení výšky, který je také uložen v ústředí. TEPOS tak poskytuje korekční signál, ve kterém jsou integrovány reziduální rastry a geoidní model. Dále bude provedeno vybudování sítě referenčních stanic k zajištění mimořádně přesných dat o poloze kabelových systémů a integrace všech satelitních systémů v TEPOS.
Možná použití zahrnují:
- Dokumentace vedení
- Dohledání vestaveb
- Reambulace přírodních dat
- Trasování
- Mezní konstrukce
- Infrastruktura
- Zemědělství
- Stavby
- Obce, územní plánování
- Logistika a doprava
- Průzkum terénu a protipovodňová ochrana
Zařazení projektu: