ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

GNSS v dopravě: Klíčová technologie pro moderní mobilitu

Globální navigační satelitní systémy (GNSS) jsou jedním z klíčových prvků moderní dopravy. Umožňují přesnouGNSS-v-doprave-(1).jpg
lokalizaci, navigaci a synchronizaci času, což přináší vyšší efektivitu, bezpečnost  a ekologickou udržitelnost
ve všech druzích dopravy.

Mezi nejznámější GNSS systémy patří:

Galileo (Evropská unie), GPS (USA), Galileo (EU), GLONASS (Rusko) a BeiDou (Čína).

Díky technologickému pokroku se využití GNSS neustále rozšiřuje a prohlubuje, od tradiční navigace v osobních vozidlech po řízení autonomních dopravních prostředků, sledování logistických operací, bezpečnostní aplikace a výstavbu dopravní infrastruktury.

Princip fungování GNSS

GNSS funguje na základě sítě satelitů, které obíhají kolem Země a vysílají signály přijímačům na zemi. Tyto signály umožňují výpočet přesné polohy, rychlosti a času.

GNSS systémy se skládají ze tří hlavních segmentů:
  • Kosmický segment - satelity, které obíhají kolem Země a vysílají signály.
  • Řídící segment - pozemní stanice, které monitorují a řídí satelity.
  • Uživatelský segment - přijímače GNSS, které přijímají signály ze satelitů a vypočítávají polohu uživatele.

Pro zvýšení přesnosti GNSS se využívají například tyto technologie:

  • diferenciální GNSS (DGNSS) – zlepšuje přesnost pomocí korekčních signálů ze stacionárních referenčních stanic,
  • Real-Time Kinematic (RTK) – umožňuje dosažení přesnosti na centimetry, což je klíčové v autonomní dopravě a stavebnictví nebo
  • Precise Point Positioning (PPP) – poskytuje vysoce přesnou lokalizaci i v místech, kde není k dispozici RTK.
     

Využití GNSS v dopravě 

1.  GNSS v silniční dopravě

GNSS přináší výrazná zlepšení v řízení dopravy, autonomních vozidlech, veřejné dopravě, bezpečnosti provozu a správě mýtných systémů.

Dynamické řízení dopravy
GNSS umožňuje monitorování polohy vozidel v reálném čase, což pomáhá předcházet dopravním zácpám a optimalizovat semafory. Dopravní řídicí centra využívají GNSS k analýze dopravních vzorců a dynamickému řízení provozu.

Autonomní vozidla
GNSS je klíčovým prvkem senzorů pro autonomní vozidla, které jsou využívány pro vysoce přesnou lokalizaci k bezpečnému pohybu. Komunikace mezi vozidly (V2V) a s infrastrukturou (V2I) umožňuje sdílení dopravních informací a snížení nehodovosti.

Veřejná doprava
GNSS umožňuje monitorování polohy autobusů, tramvají, vlaků a dalších prostředků veřejné dopravy v reálném čase. To umožňuje efektivnější plánování tras, zlepšení přesnosti jízdních řádů a poskytování aktuálních informací cestujícím.

Elektronické mýtné systémy
GNSS umožňuje automatické účtování mýtného bez fyzických bran. Dynamické mýtné podle vytíženosti silnic pomáhá regulovat dopravu a snižovat kongesce.

Bezpečnost provozu
GNSS pomáhá při rychlém a přesném lokalizování dopravních nehod a koordinaci záchranných operací (eCall). Existují také systémy pro sledování nebezpečných nákladů.

Inteligentní parkovací systémy
GNSS se používá k navigaci řidičů na volná parkovací místa a k monitorování obsazenosti parkovišť. To zlepšuje efektivitu parkování a snižuje dopravní zácpy způsobené hledáním parkovacího místa.

2.  GNSS v železniční dopravě

Železniční doprava využívá GNSS pro sledování vlaků, optimalizaci tras a zvyšování bezpečnosti.

Sledování vlaků
umožňuje zlepšení dispečerského řízení a minimalizaci zpoždění.

Řízení a plánování dopravy
Díky GNSS mohou dispečeři lépe plánovat a řídit dopravu, což vede k optimalizaci jízdních řádů a snížení zpoždění. GNSS také umožňuje poskytovat cestujícím přesné informace o poloze a čase příjezdu vlaků.

Zabezpečovací systémy
GNSS je klíčovou součástí moderních zabezpečovacích systémů, jako je Evropský vlakový zabezpečovací systém (ERTMS/ETCS), který zajišťuje bezpečnou lokalizaci vlaků.

Prediktivní údržba
GNSS technologie umožňuje železničním společnostem a správcům železniční infrastruktury sledovat stav vlaků, tratí a infrastruktury v reálném čase. Na základě získaných dat mohou vytvořit modely, které předpovídají, kdy a kde může dojít k problémům, jako je opotřebení tratí nebo poruchy vozidel. Díky těmto předpovědím mohou společnosti provádět preventivní údržbu, což minimalizuje riziko nehod a poruch a zároveň snižuje náklady na opravy.

Energetická účinnost a monitorování životního prostředí
GNSS pomáhá optimalizovat spotřebu energie tím, že umožňuje přesné řízení rychlosti a brzdění vlaků. Používá se také k monitorování a minimalizaci dopadů železniční dopravy na životní prostředí, například sledováním emisí a hluku.

3.  GNSS v letecké dopravě

GNSS umožňuje přesné navádění letadel na přistání a během letu a dále zajišťují sledování letadel v reálném čase. V neposlední řadě umožňují snížení spotřeby paliva díky optimalizaci letových tras.

4.  GNSS ve vodní dopravě

GNSS je klíčový pro navigaci lodí a sledování námořních tras. GNSS umožňuje určovat polohu s vysokou přesností, což je velmi důležité pro navigaci v omezených prostorách, jako jsou přístavy a kanály. Zároveň se tím zvyšuje bezpečnost námořní dopravy. Využití GNSS také umožňuje optimalizovat trasu nákladních plavidel, což vede k úsporám času a paliva.

5. GNSS ve výstavbě dopravní infrastruktury

GNSS přispívá k rychlejší, efektivnější a přesnější realizaci dopravních staveb. Geodetické práce využívají GNSS k přesnému zaměření silnic, mostů a tunelů. Monitorování stability staveb pomocí GNSS pomáhá minimalizovat rizika narušení. Automatizované řízení stavebních strojů umožňuje přesnější nivelaci a plánování zemních prací.
 

Budoucnost GNSS v dopravě

Vzhledem k neustálému rozvoji satelitních navigačních systémů a jejich rostoucí integraci s moderními technologiemi lze očekávat, že význam GNSS v dopravě bude i nadále narůstat. Jedním z klíčových směrů vývoje je zlepšení přesnosti určování polohy. Systém Galileo HAS  (High Accuracy Service) již nyní umožňuje dosažení přesnosti na úrovni decimetrů, což je zásadní pro autonomní vozidla, přesné řízení železniční dopravy a optimalizaci logistických operací.


Další důležitou oblastí je integrace GNSS s technologiemi 5G a umělou inteligencí. Propojení GNSS s vysokorychlostními komunikačními sítěmi umožní rychlejší a přesnější přenos dat mezi vozidly, infrastrukturou a řídicími centry, což přispěje k bezpečnější a efektivnější dopravě. Umělá inteligence pak pomůže s analýzou a predikcí dopravních toků, optimalizací tras a včasnou detekcí rizikových situací.
 

S rostoucím počtem aplikací GNSS se zvyšuje i potřeba ochrany proti rušení signálu. V současnosti se vyvíjejí pokročilé metody detekce a eliminace rušení (jamming) a podvržených signálů (spoofing), které mohou ohrozit přesnost a spolehlivost navigačních systémů. V budoucnu se očekává také rozvoj kvantové navigace, která by mohla poskytovat alternativu k satelitním navigačním systémům a zajistit ještě vyšší bezpečnost a stabilitu určování polohy.