ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Vývoj rámcové ITS-architektury pro veřejnou dopravu

Název projektu německyEntwicklung einer IVS-Rahmenarchitektur für den Öffentlichen Verkehr 

Popis projektuVývoj národního modelu a národní rámcové architektury vychází z výzkumného záměru "Integrovaný ITS procesní model" s využitím následujících dvou úspěšných metodických přístupů:
1. Koncepční a jazyková klasifikace opatření ITS podle principu komunikační pyramidy. Hlavním úkolem v tomto projektu je stanovení základního zařazení pro ITS-opatření na úrovni "strategie / model" a "obchodní procesy".
2. Určení deseti konkrétních oblastí činnosti pro využití telematiky ve veřejné dopravě v rámci realizačního a finančního záměru. Pomocí této metodiky mohou být všechny prvky telematiky ve veřejné dopravě klasifikovány organizačně, funkčně a systematicky a mohou být také zastoupeny v jejich síťování.

Definice jednotného národního modelu a rozvoj funkčně efektivní a ekonomicky operabilní rámcové architektury pro ITS v rámci tohoto projektu poskytne základ jak pro koordinované a synchronizované implementace ITS a jeho provoz, tak i pro osoby odpovědné za veřejnou a intermodální dopravu. Doporučení  zohledňují zejména regionální rozdíly na spolkové úrovni ve stávajících ITS a v budoucím rozvoji v oblasti technologií a managementu. Tato doporučení budou identifikovat životaschopné a diferencované migrační směry pro dopravu, což může být dosaženo pomocí ITS rychle a ekonomicky, zejména vytvářením sítí a integrací pro dlouhodobý a stabilní provoz.

Cílem modelu a rámcové ITS-architektury pro veřejnou dopravu není jen deklarace funkčně-technických doporučení pro referenční systémy (technologie). V projektu jsou vyjasněny zejména náklady spojené v oblasti veřejné organizace dopravy, financování a konkrétních (konkurenční) regulačních rámců, a to ve formulaci doporučení pro rámcové architektury. Je třeba se zejména zaměřit se na rozhraní mezi veřejnou a individuální dopravou, tzn. intermodální dopravu.

Doporučení a opatření, které byly v těchto oblastech dosud realizovány:
  • Zahájení iniciativy "Digitální sítě ve veřejné dopravě", ve které byl vypracován a schválen stejnojmenný plán, společně se zástupci spolkových zemí, obcí, dopravních společností a sdružení, průmyslových a spotřebitelských sdružení. BMVI se také finančně podílí na realizaci opatření obsažených v plánu. (od roku 2015)
  • Rozhodnutí VMK o strategii DELFI 2020 (integrované elektronické informace o jízdním řádu) o organizační, technické a finanční struktuře DELFI pro implementaci „EU-wide Multimodal Travel Information Services“ (Spec A)“ (říjen 2014)
  • Úmluva DELFI spolkových zemí a státu upravuje cíle a spolupráci při provádění strategie DELFI 2020 (2016 a dále)
  • Založení společnosti DELFI  jako organizace organizátorů (01.07.2016)

Zařazení projektu:
Prioritní oblast II.
Podpoří prioritní akci EU a)
Odpovědnost  Bundesministerium für Verkehr und digitale Infrastruktur (BMVI
Harmonogram
  • Vytvoření národního registru zastávek (do konce roku 2017)
  • Zavedení národní integrační platformy pro poskytování národních plánovaných dat pro veřejnou dopravu (do I / 2018)
  • Výzkumný projekt "Integrace datových sad" pro poskytování informací v reálném čase (05 / 2017-12 / 2018)
  • V rámci projektu "Vývoj ITS rámcové architektury Silnice" (BASt projekt - 05/2018) vývoj 3 částí referenční architektury pro dopravní informace Individuální dopravy (přes všechny komunikační kanály včetně C2X)
  • Iniciativa financování „e-ticket a digitálních sítí ve veřejné dopravě“ k vytvoření potřebného základu pro národní i nadnárodní sítě osobních informačních systémů a elektronické jízdenky (01/2017 - 09/2018).