Zdokonalení veřejné dopravy pomocí technologie autonomních vozidel
15. 8. 2022

Zdokonalení veřejné dopravy pomocí technologie autonomních vozidel

Přečtěte si rozhovor s Williamem Levassorem, provozním ředitelem pro autonomní mobilitu ve společnosti Transdev, který se sešel s Leah Hockleyovou a Halimah Haqueovou ze společnosti Intelligent Transport, aby s nimi diskutoval o významu autonomních vozidel v širší dopravní síti a o tom, jak je lze využít k zatraktivnění, zefektivnění a zpřístupnění veřejné dopravy.

Jakým klíčovým výzvám v současnosti čelí dopravci v souvislosti s rozvojem technologie autonomních vozidel?
První zřejmou výzvou je mít k dispozici bezpečné vozidlo. Ačkoli můžeme provádět různé demonstrace s prototypy, skutečnými vozidly a bezpečnostními ovladači, nejvýznamnější výzvou zůstává technická stránka. Ještě je třeba udělat ještě mnoho technologických kroků, abychom vyvinuli něco, co bude dostatečně bezpečné pro náš provoz.

Jakmile se tento problém vyřeší, je pro nás jako provozovatele výzvou posoudit, jak můžeme vozidlo otestovat, abychom věděli, že je bezpečné. K implementaci osvědčených postupů v oblasti bezpečnosti jsme zahájili úzkou spolupráci s francouzským ministerstvem dopravy, kde se společně zaměřujeme na vývoj nezbytných bezpečnostních předpisů. Předpisy jsou ale v tomto případě pouze minimální právní směrnice, které musíme mít.

Naše největší výzva nastane v okamžiku, kdy bude vozidlo připraveno k testování, protože pak musíme být schopni porozumět technologii autonomního vozidla, abychom ho mohli bezpečně využívat v běžném provozu. A k tomu je zapotřebí opravdu úzká spolupráce s poskytovateli technologií.

Jak mohou autonomní vozidla pomoci dosáhnout lepší a dostupnější dopravy?
V tomto ohledu jsou autonomní vozidla velmi zajímavá, a proto mě opravdu fascinuje práce, kterou s veřejnou dopravou děláme. Snažíme se, aby byla doprava dostupná pro všechny za přijatelnou cenu. Při přidávání nových služeb – například ve večerních hodinách - to však není vždy možné kvůli potřebě nových řidičů. Zatímco zajištění jednoho řidiče, který obslouží velké množství lidí může být vhodné, v případě obsluhy malého počtu lidí v pozdních večerních hodinách už to není tak nákladově efektivní a účinné.

V tomto okamžiku může technologie autonomních vozidel změnit pravidla hry a proměnit veřejnou dopravu v něco, co bude atraktivnější, efektivnější a spravedlivější pro více lidí ve městě. Tento typ technologie nám může pomoci zlepšit veřejnou dopravu tím, že ji učiní dostupnější.

Udržitelnost je v současné době klíčovým zájmem dopravního průmyslu. Jaký je tedy přínos autonomní dopravy pro snížení emisí uhlíku a dosažení ekologičtějšího systému dopravy?
Jak jsem již zmínil, autonomní vozidla jsou skvělým způsobem, jak zatraktivnit veřejnou dopravu.  Pokud zvýšíme atraktivitu veřejné dopravy, samozřejmě odvedeme lidi od jejich osobních aut a nakonec bychom mohli dosáhnout i toho, že si auto vůbec nepořídí. Pokud lidé musí při každé cestě čekat 30 minut na autobus, je pravděpodobnější, že místo veřejné dopravy použijí auto.

Již dříve jste hovořil o významu bezpečnosti v počátečních fázích zavádění autonomního vozidla. Co je podle vás třeba ještě zvážit, aby se při vývoji a testování takových vozidel zajistila bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu?

A konečně, bude autonomní technologie hnacím motorem budoucí strategie mobility společnosti Transdev?
Určitě bude klíčovým tématem budoucích řešení mobility, ale nebude jediným. Ve společnosti Transdev se zaměřujeme na vše, co hýbe lidmi. V současné době se klade velký důraz na snižování uhlíkové stopy mobility. Krátkodobými prioritami skupiny jsou elektrifikace autobusového a železničního parku.

Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

TransPod představuje první ultrarychlé vozidlo na světě
15. 8. 2022

TransPod představuje první ultrarychlé vozidlo na světě

TransPod představuje FluxJet, první dopravní prostředek na světě pro ultrarychlou přepravu rychlostí přes 1000 km/h.