Konference v Sofii představila způsoby řízení parkování
5. 7. 2022

Konference v Sofii představila způsoby řízení parkování

Šestnáct měst, 22 partnerů, více než čtyři roky správy parkovišť, významní hosté, bulharské školení a stará tramvaj – to byly ingredience úspěšné závěrečné konference projektu Park4-SUMP financovaného Evropskou Unií.

Akce, která se konala ve dnech 15.-16. června 2022 v bulharské Sofii, byla skvělou příležitostí pro místní i mezinárodní zúčastněné strany k setkání, vzdělávání a výměně informací o řízení parkování, SUMP a strategiích, které vypracovalo více než deset měst v Evropě.

Theo Thuis za Evropskou parkovací asociaci nastínil několik potenciálně převratných technologií, mezi něž patří „nabíjení z vozidla do sítě“, které by přeměnilo elektrická vozidla na pojízdné baterie, jež by mohly dodávat energii zpět do sítě v nočních hodinách nebo v době energetické špičky. Dále byly představeny projekty výstavby ve městech, které přemění běžná parkoviště mimo ulice na víceúčelové budovy a vytvoří tím moderní řešení pro snížení negativních externalit osobních automobilů. Po podrobné prezentaci rámce ParkPAD, který městům umožňuje auditovat jejich strategie řízení parkování i po skončení projektu Park4SUMP, zakončila první den odborná panelová diskuse.

Patrick Auwerx, koordinátor projektu ze společnosti Mobiel21, dále zdůraznil několik hlavních poselství projektu, zatímco Ivo Cré ze sítě POLIS Network zdůraznil význam výsledků projektu Park4SUMP pro širší komunitu měst v Evropě. Metodi Avramov se podělil o jedinečné problémy Sofie, zatímco Susan Tullyová shrnula zkušenosti 16 měst, kde provedla revizi místních opatření. Theo Thuis se zabýval obchodními aspekty parkování.

Druhý den byl zahájen dvěma dalšími paralelními zasedáními, která se zaměřila na témata řešení parkování na ulicích a inovací. Ta zahrnovala prezentaci Gdaňsku, který investoval do vozidla, které umožňuje skenování SPZ a automaticky registruje porušování předpisů. Tato relativně nová technologie a související zkušenosti polských kolegů byly pro posluchače velmi zajímavé.

Závěrečný odborný panel, který moderoval Ivo Cré (POLIS Network), se zabýval budoucností parkování. Olivier Asselins (Lille Metropole), Dirk Lauwers (Univerzita Antverpy) a Theo Thuis (EPA) diskutovali o několika budoucích scénářích městské mobility ve vztahu k parkování. Na konci akce obdrželi všichni účastníci první verzi konečné brožury, která bude v nadcházejících týdnech zveřejněna na domovské stránce Park4SUMP .

Celý článek najdete na stránkách Park4SUMP zde.

Nebezpečná jízda na červenou
4. 7. 2022

Nebezpečná jízda na červenou

Na motoristy v Novém Jižním Walesu (NSW), kteří se snaží rychle projet na červenou, se zaměří nová rychlostní kamera.