Závěrečná otevřená akce projektu se konala 8. února v areálu P&G INQBet v Grimbergenu. Na místě bylo více než 150 účastníků, kteří se prostřednictvím prezentací, panelových diskusí a ukázek seznámili s úspěchy projektu FENIX.
V úvodu akce vystoupili významní řečníci s hlavními projevy a prezentacemi, které rovněž zdůraznily význam projektu v globální logistické aréně.
Koordinátor Rýnsko-alpského koridoru Pawel Wojciechowski vyzdvihl roli projektu v digitalizaci nákladní dopravy na koridorech hlavní sítě EU. Zvýšení efektivity odvětví umožněním sdílení dat B2A/B2B je podle něj základním aspektem, který FENIX dobře řeší.
Pan Oscislowski jménem Evropské komise ocenil, že celá Evropská unie může učinit velké kroky vpřed při vytváření lépe fungujícího jednotného trhu, koordinovaného logistického systému a interoperability, což spolu s přizpůsobenou regulací umožní členským státům čelit současným i budoucím výzvám v odvětví dopravy. Konkrétněji se pan Oscislowski zmínil o omezeních v zásobování, která způsobila například pandemie COVID a invaze na Ukrajinu, a o tom, jak mohou zastřešující projekty, jako je FENIX, podpořit vlády a instituce EU při řešení krátkodobých a střednědobých výzev.
V průběhu dne představili partneři konsorcia hlavní rysy projektů a předvedli vynikající výsledky svého úsilí. Téměř všechna z 11 pilotních pracovišť projektu dosáhla díky projektu FENIX zvýšení produktivity a snížení výměny dokumentů ve svých provozech. Bylo zaznamenáno průměrné snížení emisí CO2 v logistických provozech o přibližně 22 %, což přímo souvisí s projektem.
Jednou z největších výzev, kterým koordinátor projektu, senior manažer pro inovace a zavádění společnosti ERTICO Dr. Eusebiu Catana, a řídicí tým projektu čelili, bylo propojení 11 dílčích projektů do komplexního celku. Jedenáct pilotních pracovišť pracovalo na řešeních pro vytvoření první evropské federativní architektury pro sdílení dat sloužící evropské logistické komunitě odesílatelů, poskytovatelů služeb, poskytovatelů infrastruktury mobility, měst a úřadů. Celkovým cílem bylo nabídnout interoperabilitu mezi jakýmikoliv jednotlivými stávajícími i budoucími platformami v logistických a dodavatelských řetězcích v Evropě i mimo ni.
Evropská komise pracuje na jednotné evropské elektronické identitě a důvěryhodné peněžence pro všechny (regulační rámec eIDAS), která se bude používat i pro tok dopravních dokumentů. To signalizuje velký zájem institucí o digitalizaci dopravy a logistiky spolu s dalšími odvětvími a dokazuje, že FENIX šel poslední čtyři roky správnou cestou.
Z tohoto důvodu bude pokračování projektu, které se konkretizuje prostřednictvím iniciativy FENIX 2.0, navazovat na úspěchy projektu FENIX a využívat dynamiku, kterou závěrečná akce vyvolala. Nová fáze se bude točit kolem několika stěžejních bodů: důvěra (spotřebitel údajů musí plně akceptovat politiku používání údajů vlastníka údajů), decentralizace údajů (údaje fyzicky zůstávají u příslušného vlastníka údajů, dokud nejsou předány důvěryhodné straně), standardizovaná interoperabilita, datové trhy (služby založené na údajích, které využívají datové aplikace).
Celý článek včetně obrázku najdete na stránkách ERTICO
zde.