„Telematické aplikace stojí v samém jádru zpravodajské strategie výrobců OEM automobilů, produkují stále větší množství dat a podporují klíčové operace včetně, mimo jiné, správy vozového parku, optimalizace konektivity vozidel, aktualizace firmwaru over-the-air (FOTA) a prediktivní údržby. Výrobci OEM automobilů sice částečně přijímají nová bezpečnostní opatření proto, aby dosáhli shody a vyhověli regulačním požadavkům, faktem ale zůstává, že potřebují přizpůsobit aplikace V2X tak, aby splňovaly požadavky větších ekosystémů internetu věcí. Výrobci OEM si postupně začínají uvědomovat, že v propojených vozidlech je důležitý především přístup k bezpečnosti,“ vysvětluje Dimitrios Pavlakis, hlavní bezpečnostní analytik IoT ve společnosti ABI Research.
Bezpečnou telematickou správu dat lze řešit přijetím jednotnějšího přístupu. Bezpečná telematika musí mít začínat přímo ve vozidle, nikoliv pouhým „přenesením“ zabezpečení do cloudu. Systémy vozidel se vyvíjejí ve vysoce komplexní a propojenou síť zahrnující několika řídicích/procesorových jednotek, které generují stále větší množství dat. Následně je přivádějí do jednoho komponentu, jež je určený pro vnější komunikaci: řídicí jednotky telematiky (TCU).
Každý jednotlivý datový bod zachycený vozidlovými systémy a branami, komunikovaný prostřednictvím mobilních sítí a analyzovaný v cloudu výrobci automobilů a poskytovateli telematických služeb (TSP) pochází z komunikačních modulů TCU. Mnohým dodavatelům telematiky a výrobcům OEM automobilů stačí k zabezpečení externí komunikace jednoduchá eSIM integrovaná do telematických zařízení.
Mnoho hráčů na automobilovém trhu se spoléhá na zabezpečení cloudu k zajištění správného shromažďování, ukládání a správy dat svých zákazníků a koncových uživatelů. Před použitím samotného cloudu je zde však několik hodnotových řetězců, počínaje vydáním identity ve fázi výroby telematických zařízení, instalací zabezpečeného firmwaru a vydáním kódu pro softwarové komponenty, správou certifikátů a řádnou migrací vlastnictví, poskytováním a integrací, posilování důvěry ve služby třetích stran, zefektivněním provozu sítě ve vozidle, ochranou soukromí a bezpečnou správou dat a mnoha dalších.
Vedoucí společnosti v této oblasti nabízejí specifické telematické eUICC a řešení vestavěného firmwaru (Thales), vestavěné hardwarové zabezpečení pro V2X (Infineon), platformy pro připojení a SoC pro vozidla (Ericsson), vysoce zabezpečené sítě pro připojená vozidla a zabezpečení dat (Blackberry) a poradenské služby v oblasti softwarově definovaných vozidel a bezpečnostní architektury (Tata Elxi a Upstream).
Celý článek najdete na stránkách IoT Business
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com