Klíčovým prvkem výzkumu v dopravě je pochopení rovnováhy mezi ekonomickými náklady a obecnou produktivitou dopravních systémů. V této souvislosti nabízejí osobní automobily cestujícímu nízkou cenu a snadný přístup k přepravě, takže jsou dnes hlavní formou mobility.
Veřejná doprava zdarma je jedním z nástrojů dopravní politiky, který se v mnoha městech používá ke snížení počtu cest osobním automobilem, podporuje využívání veřejné dopravy a udržitelnějších dopravních prostředků. Poprvé byly zavedeny režimy FFPT jako reakce na rostoucí používání automobilů v šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století a vyžadují podstatné změny v rozpočtech poskytovatelů veřejných služeb.
Ačkoli režimy FFPT představují bezplatnou veřejnou dopravu, obvykle neznamenají neomezenou bezplatnou veřejnou dopravu pro všechny. Programy FFPT vyžadují významné plánování, aby bylo možné je přizpůsobit potřebám města. Mezi příklady plně implementovaných FFPT patří města Hasselt (Belgie), Templin (Německo) a Aubagne (Francie).
Dalším přístupem je omezení FFPT na konkrétní skupiny cestujících, jako jsou např. studenti, starší osoby a osoby se zdravotním postižením, s cílem zvýšit jejich mobilitu a účast na každodenním životě. Například Skotsko zrušilo tarify pro lidi starší 60 let a pro osoby s tělesným postižením. Linku, oblast nebo časově specifický režim FFPT lze také použít k cílení na určité části dopravního systému, které se potýkají s přetížením. Například na autobusových linkách mezi městy Haag a Leiden (Nizozemí) se během pracovních dnů jízdné neplatí, aby se ulehčilo dopravním zácpám na trase. Některé projekty FFPT se mohou také vztahovat pouze na časové období mimo špičku, aby se snížil počet cestujících veřejnou dopravou ve špičce.
Cíle politiky FFPT lze rozdělit do čtyř hlavních okruhů - životní prostředí, sociální prostředí, ekonomika a účinnost veřejné dopravy a další cíle. Cíle týkající se životního prostředí jsou často klíčovým důvodem pro přijetí schématu FFPT a úzce souvisí s řešením externalit způsobených používáním automobilů. FFPT může také pomoci dosáhnout sociálních cílů, jako je zmírnění dopravní chudoby, a tím zlepšení kvality života občanů.
Více o projektu se dočtete v TRIMIS DIGEST
zde.