Úloha 5G v komunikaci mezi vlakem a zemí
12. 9. 2022

Úloha 5G v komunikaci mezi vlakem a zemí

Zjistěte více o tom, co by měli provozovatelé kolejových vozidel vědět o komunikaci 5G mezi vlakem a zemí a jak může společnost Teldat pomoci s konkrétními hardwarovými a softwarovými řešeními.

Digitalizovaná kolejová vozidla v reálném čase jsou závislá na připojení WAN, které propojuje palubní síť se zbytkem světa. Protože se však kolejová vozidla neustále pohybují, tradiční pevné sítě nefungují. Podobně mezery v bezdrátovém pokrytí znamenají, že jediný bezdrátový kanál pravděpodobně nezajistí nepřetržité připojení potřebné pro provoz v reálném čase.

To znamená, že operátoři budou potřebovat řešení schopné poskytovat připojení WAN přes více kanálů. Provoz Wi-Fi na palubě bude muset být směrován externě přes 5G nebo satelitní připojení v závislosti na omezeních připojení v daném okamžiku.

Základem digitalizace kolejových vozidel je komunikace vlak-země. Naše nasazení využívají odolný směrovač, který poskytuje připojení k více sítím WWAN a je připraven k přímé integraci se stávajícími konfiguracemi SDWAN. Směrovač Teldat lze dodatečně namontovat na libovolná kolejová vozidla a zajistit tak spojení mezi vlakem a zemí. Podpora 5G je zajištěna přidáním 5Ge-Rail, jednoduchého externího modulu, který je bezproblémově připojen přes Ethernet k centrálnímu směrovači, což zvyšuje dostupné možnosti záložního připojení a spolehlivost komunikace. Ještě větší odolnost dodává možnost multi-SIM, která umožňuje vozovému parku automaticky přepínat připojení WWAN podle potřeby, aby byla zachována komunikace i v náročných prostředích.

Směrovač Teldat také zajišťuje řádné oddělení veřejného a firemního provozu pomocí šifrování point-to-point, aby se zabránilo útokům na síťovou infrastrukturu. Palubní SDWAN bude mít zásadní význam pro zastavení odposlechu WLAN, omezení nežádoucího šíření provozu a blokování stahování malwaru. Díky možnosti připojení kolejových vozidel k sítím 5G mohou provozovatelé vyvíjet nástroje a aplikace v reálném čase, které jim umožní zlepšit efektivitu služeb a životnost jejich vozového parku. Síťová konektivita 2,5 Gb/s nabízí dostatečnou šířku pásma například pro sběr, analýzu a práci s daty senzorů IoT v reálném čase. Správci vozového parku, kteří nyní mohou sledovat stav a výkonnost svých kolejových vozidel, budou moci provádět proaktivní údržbu dříve, než dojde například k poruše majetku. Sada řešení Teldat však přesahuje rámec routeru 5Ge-Rail. Palubní řízení provozu lze provádět například pomocí směrovače H2-Rail Router. Přístupový bod APR2044ax Wi-Fi 6 poskytuje vysokorychlostní připojení Wi-Fi a Bluetooth pro palubní zařízení - včetně zařízení cestujících.

Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport zde.

Bluecity Lidar pomáhá s plánováním křižovatky v indickém městě Pune
9. 9. 2022

Bluecity Lidar pomáhá s plánováním křižovatky v indickém městě Pune

Zástupci města chtějí nejprve porozumět chování účastníků silničního provozu před tím, než provedou jakékoli změny infrastruktury