Tramvajové systémy zažívají od přelomu století oživení. Proč? Jednoduše proto, že jsou nezbytnou součástí multimodálních dopravních sítí a plynule navazují na městské metro, autobusy a vlaky. Tato integrace rozšiřuje možnosti cestování a posiluje propojení čtvrtí, což přináší sociální a ekonomickou hodnotu. Vzhledem k tomu, že se stále více lidí stěhuje do měst, je toto spojení klíčové. V roce 2023 žilo ve městech 57 % průměrné populace země a tento trend se nezpomaluje. Předpokládá se, že do roku 2050 bude ve městech žít 70 % světové populace.
Tramvaje jsou například ideální pro spojení okrajových obcí vzdálených 15-20 km od centra města prostřednictvím rychlých linek v méně hustých oblastech, jak je tomu například v Manchesteru nebo Dublinu. Z těchto tramvajových zastávek mohou být vypravovány mimoměstské autobusy, které cestující dopraví ještě dále do požadovaného cíle.
Například provoz tramvajové sítě v Dijonu je plně propojen s místními autobusovými sítěmi a napájecími systémy, takže většina čtvrtí je dostupná. Ve všech dijonských tramvajích jsme také zavedli bezkontaktní platební terminály, abychom usnadnili koupi jízdenek, minimalizovali zpoždění a umožnili cestujícím bezproblémovou jízdu před přesednutím na jiný druh dopravy.
Ve spolupráci s dopravním úřadem byla také zavedena aplikace
Mobility-as-a-Service (MaaS) se ve spolupráci s dopravním úřadem podařilo ještě více zlepšit komfort cestujících tím, že všechny možnosti veřejné dopravy na celém území Dijonu, včetně tramvají, byly integrovány do jediné platformy. Tato aplikace usnadňuje rezervace, vyhledávání tras a aktualizaci jízdních řádů v reálném čase. Kromě toho Bouquet Libertés, který byl spuštěn v září 2021, umožňuje uživatelům kombinovat jízdenky na dopravu – včetně autobusů, tramvají a parkování – a motivuje k multimodálnímu cestování.
Cílem těchto iniciativ je zatraktivnit integrované sítě a zmírnit dopravní kongesce v centrech měst, což by provozovatelé měli zvážit s ohledem na rostoucí počet obyvatel.
Tramvajové sítě se mohou také hladce integrovat se systémy metra a městských vlaků, aby se maximalizoval jejich potenciál. Vezměme si například Paříž, kde tramvajová linka 9 (T9) na ostrově
Ile-de-France spojuje stanici pařížského metra
Porte de Choisy s centrem města
Orly a tvoří součást komplexní tranzitní sítě. Tento systém lehké železnice je po Tokiu druhým nejvytíženějším na světě a nabízí spojení s příměstskými vlakovými linkami, linkami metra, autobusovými linkami a linkami rychlé dopravy
Grand Paris Express.
Nedávno jsme na trase A vybudovali pětikilometrovou odbočku, která rozšířila provoz tramvají v Bordeaux až na městské letiště Merignac. S přibližně 6 500 cestujícími denně nyní tramvaj nabízí základní spojení s autobusy, metrem, vlaky a letadly a usnadňuje pohodlné cestování turistům a byznysmenům.
Existují i sekundární ekonomické výhody. Usnadnění přístupu do některých částí města zvyšuje důvěru investorů a může vést k rychlejšímu cyklu přílivu finančních prostředků.
Pro provoz multimodální dopravní sítě neexistuje univerzální řešení. Je však dobré prozkoumat osvědčené mezinárodní postupy a získané zkušenosti.
Celý článek najdete na stránkách Intelligent Transport
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com