TN-ITS sdružuje klíčové zúčastněné strany
27. 2. 2024

TN-ITS sdružuje klíčové zúčastněné strany

Inovační platforma TN-ITS koordinovaná programem ERTICO přispívá k vytvoření společného evropského datového prostoru mobility tím, že propojuje zúčastněné strany a podporuje sdílení dat. Připojení Google Maps k TN-ITS posiluje výměnu dat a přesnost map, čímž otevírá cestu k bezpečnější a efektivnější dopravě.

Evropská komise zahájila iniciativu na vytvoření společného evropského datového prostoru pro mobilitu, aby naplnila vizi evropské datové strategie, podle níž se EU stane lídrem ve stále více digitálním světě prostřednictvím jednotného trhu s daty. Tato iniciativa je rovněž propojena se strategií udržitelné a inteligentní mobility (SSMS), jejímž cílem je přeměnit dopravní systém EU v čistou, digitální a moderní sílu. Cílem evropského datového prostoru pro mobilitu je usnadnit bezproblémový přístup k datům z různých zdrojů, jejich sdružování a sdílení, a tím umožnit inovativní řešení mobility.

V souladu s touto ambicí se TN-ITS, inovační platforma ERTICO, která je založena na spolupráci mnoha zúčastněných stran, zaměřuje na bezproblémovou výměnu autoritativních dat o silničních atributech a vytváří mechanismus datového řetězce mezi silničními úřady, tvůrci map a poskytovateli služeb. Cílem této spolupráce je zvýšit bezpečnost, efektivitu a inovace v silniční dopravě a usnadnit získávání přesných, důvěryhodných a aktuálních informací mimo jiné o rychlostních omezeních, uzavírkách jízdních pruhů a dostupnosti parkovacích míst. Výměna dat, kterou TN-ITS umožňuje, také připravuje půdu pro pokroky, jako je MaaS (mobilita jako služba) a inteligentní parkování, a vytváří tak skutečně propojenou a bezproblémovou mobilitu.

Mapy Google spojují síly s TN-ITS

Klíčovými členy TN-ITS jsou společnosti TomTom a Here Technologies, které jsou lídry v oblasti mapování. Nyní se k TN-ITS připojila společnost Google Maps, což představuje významný krok k naplnění jejího poslání poskytovat vysoce přesné mapy pro bezpečnější a efektivnější ekosystém mobility. Tato spolupráce podtrhuje závazek společností Google Maps i TN-ITS využívat technologie a inovace k řešení vyvíjejících se potřeb moderních dopravních systémů.

Tato součinnost mezi veřejným a soukromým sektorem posiluje výměnu dat, zlepšuje kvalitu informací a v konečném důsledku přináší uživatelům co nejpřesnější mapové podklady. „Jsme velmi rádi, že se můžeme připojit k platformě TN-ITS, a očekáváme silnou spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem, která povede ke zlepšení výměny dat, zvýšení kvality informací a v konečném důsledku k přesnějším informacím pro naše uživatele,“ prohlásila Rebeca Joaquin, vedoucí partnerů pro automatická data pro Google Maps. „Těšíme se na sdílení znalostí a spolupráci při dosahování našich společných cílů v oblasti výměny silničních dat.“
ERTICO rovněž přispívá k vizi EU o uceleném evropském datovém prostoru pro mobilitu, který propojuje rozsáhlé partnerství průmyslových subjektů, veřejných orgánů a výzkumných pracovníků, usnadňuje výměnu dat a podporuje inovace. Prostřednictvím svých různých inovačních platforem, jako je DFRS pro sdílení dat pro bezpečnost silničního provozu, TM2.0 pro interaktivní řízení dopravy nebo EAVP pro bezproblémové zavedení automatizovaného parkování (AVP) v celé Evropě, uvolňuje potenciál dat o mobilitě a formuje inteligentnější dopravu v celé Evropě.

ERTICO bylo součástí koordinační podpůrné akce PrepDSpace4Mobility (CSA), která zmapovala stávající datové ekosystémy, identifikovala mezery a překrývání a navrhla společné stavební prvky a rámce řízení pro rozvoj tohoto evropského datového prostoru mobility. Práce zahájená v rámci CSA bude pokračovat v projektu deployEMDS, který zavede operační datový prostor a společné mechanismy správy.

Celý článek najdete na stránkách ERTICO zde.

Nádraží budoucnosti: Jak udělat z nádraží lepší a inkluzivnější dopravní uzly
26. 2. 2024

Nádraží budoucnosti: Jak udělat z nádraží lepší a inkluzivnější dopravní uzly

Projekt Stations of the Future se zabýval designem stanic, zastávek a přepravních uzlů veřejné dopravy z různých úhlů pohledu.