Projekt Bike2CAV, který vedla společnost Salzburg Research, probíhal od září 2020 do dubna 2023. Spojil konsorcium firem včetně společnosti Kapsch TrafficCom, které zkoumalo, jak lze lépe identifikovat rizika kolizí cyklistů na křižovatkách.
Carolin Treichlová, ze společnosti Kapsch TrafficCom, uvedla: „Křižovatky jsou neuralgickým bodem silniční infrastruktury. Do kontaktu zde přicházejí všechny druhy mobility, což samozřejmě také zvyšuje riziko nehod. Potenciál technologie propojených vozidel pro předcházení nehodám a zlepšení dopravy je obrovský, a to bez ohledu na to, zda jedete autem, na kole nebo po vlastních nohách.“
Podstatou projektu Bike2CAV bylo zvýšení bezpečnosti cyklistů prostřednictvím kooperativní detekce potenciálních rizik kolizí. Aby se předešlo kolizím, byly na sloupy na křižovatkách namontovány dopravní kamery vybavené softwarem s umělou inteligencí, který analyzuje provoz, předvídá kritické situace a dokáže vydat varování během zlomků sekundy.
Výzkumné jízdní kolo a automobil byly navíc vybaveny senzory a vysílači, které si vzájemně vyměňují polohu, rychlost a směr pohybu pomocí technologií C-ITS. Pokud tedy například automobil přejíždí jízdní pruh v době, kdy se k němu blíží jízdní kolo, systém Bike2CAV to zjistí a vyšle varování všem účastníkům silničního provozu s podporou V2X. Varovné signály jsou tak vyslány během méně než půl sekundy, což pomáhá předcházet nehodám.
Hlavním cílem projektu bylo snížit riziko kolizí a zvýšit tak bezpečnost provozu v křižovatkách. Podle společnosti Kapsch se toho díky použité technologii podařilo dosáhnout. Kromě toho byly získány poznatky o využití odpovídajících systémů a o možných dalších bezpečnostních opatřeních.
„Projekt znamená velký úspěch a opět prokázal účinnost technologie Connected Vehicle při zvyšování bezpečnosti silničního provozu,“ dodal Steve Parsons, obchodní ředitel společnosti Kapsch TrafficCom.
Článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com